IJZCGBroj oboljelih će definitivno početi da opada kada mjere počnu da daju efekta, a mjere će dati efekta samo kada ih se svi budemo pridržavali. Ovo za CdM kažu u Institutu za javno zdravlje, odgovarajući na pitanje da li postoje prognoze kada nas u ovom talasu očekuje vrhunac broja zaraženih, te kada bismo mogli očekivati da taj broj počne da postepeno opada. Svako previđanje je nezahvalno i predstavlja licitiranje. Kada je riječ o eventualnom prijedlogu da nošenje maski bude obavezno na svim otvorenim javnim površinama, u IJZ kažu da sve dok postoje alternativne a podjednako ili čak možda i učinkovitije mjere – one će se i primjenjivati. “Konkretno, na otvorenom prostoru, u normalnoj interakciji i ponašanju, držanje fizičke distance je učinkovitije a u ljetnjima danima i znatno lakše za sprovesti i pridržavati se, tako da će se i dalje insistirati na držanju distance gdje god je to moguće. Tamo gdje je jako teško održati distancu ili gdje postoje određeni izazovi – naravno da je nošenje maski poželjno i preporučeno i bez obaveznosti”, ističu u IJZ u izjavi za CdM. Govoreći o tome koliko je ljudi je na dnevnom nivou angažovano na terenskom testiranju pacijenata na koronavirus, iz IJZ poručuju da su terenske aktivnosti su samo jedna u nizu aktivnosti koje su namjenjene za adekvatno otkrivanje, uzorkovanje i praćenje kontakata. “U zavisnosti od potreba i broja slučajeva koji se istražuju broj angažovanog kadra se mijenja koji isto tako vrši nekoliko uloga istovremeno. Terenskih epidemiologa i njihovih tehničara je trenutno 25, a logističku i administrativnu podršku dobijaju od još desetak ljekara i tehničara iz drugih organizacionih jedinica Instituta u zavisnosti od potrebe”, kažu iz IJZ za CdM.

U Crnoj Gori je, u posljednja 24 sata, prema podacima IJZCG, registrovano 128 novih slučaja infekcije koronavirusom. U tom periodu nije prijavljen nijedan smrtni ishod povezan sa kovid infekcijom.

Iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG) saopšteno je da su njihove i druge javne i privatne laboratorije koje se bave dijagnostikom infekcije koronavirusa tokom jučerašnjeg dana(subota 01.10.2022) završile analizu i dostavile rezultate za 851 uzoraka. Novootkriveni slučajevi su iz Podgorice 52, Nikšića 20, sa Cetinja 7, Herceg Novog 8, Kotora i Tivta 4, Pljevalja 6, Bara 11, Danilovgrada 3, Ulcinja, Plužina, Budve, Berana, Andrijevice po dva, i sa Žabljaka, iz Plava i Bijelog Polja po jedan novi slučaj, dok u Kolašinu i Mojkovcu registrovan je po jedan novi slučaj infekcije.
Udio pozitivnih slučajeva u ukupnom broju testiranih dana 01.10.2022. godine iznosio je 15,04%. Ukupan broj preminulih povezanih sa COVID-19 infekcijom u Crnoj Gori od početka pandemije je 2 782. Do 15:00 časova prijavljen je oporavak kod 129 pacijenata.
Ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID-19 u Crnoj Gori iznosi 1 133. Od početka epidemijskih dešavanja (mart 2020. godine) ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim korona virusom u Crnoj Gori je 280 488.
U Podgorici je aktivno 464 slučajeva koronavirusa, Nikšiću 256, u Baru 67, u Budvi 50, Kotoru 49, Herceg Novom 40, Cetinju 39, Pljevljima 34, Tivtu 31, Danilovgradu 22, Bijelom Polju 21, Beranama 18, Ulcinju 8, Andrijevici 7, Plužinama 6, Kolašinu 5, Mojkovcu, Rožajama i Žabljaku po 3,Gusinju i Šavniku po 2, u Petnjici i Plavu i Tuzima po 1 slučaj.