Ukoliko Skupština usvoji predložene izmjene Zakona o akcizama, crnogorska kompanija Plantaže mogla bi se suočiti sa dodatnim godišnjim troškom od oko milion eura.

Ova odluka, kako navode iz Plantaža, mogla bi ozbiljno ugroziti njihovo poslovanje i konkurentnost na tržištu.
Prema riječima predstavnika Plantaža, efekti uvođenja akcize na „mirna vina“, koja bi iznosila 25 centi po litru, mogli bi biti teži nego što se očekivalo.
Prošlogodišnje iskustvo sa uvođenjem akcize na prirodne rakije već je pokazalo drastičan pad prodaje ovog proizvoda od čak 85 odsto, što dodatno potkrepljuje zabrinutost za budućnost vinarske industrije.
Iz Vlade je saopšteno da su izmjene Zakona o akcizama dio napora da se obezbijede dodatni prihodi za budžet, naročito u svijetlu smanjenja doprinosa za Fond PIO zbog povećanja minimalnih zarada na 600 i 800 evra. Predloženo je da se akciza na „mirna vina“ primijeni kako bi se prikupila dodatna sredstva za finansiranje budžetskog deficita.
Iako su u Vladi djelimično uvaženi zahtevi malih vinara, Plantaže, koje godišnje proizvode oko devet miliona litara vina i obuhvataju 90 procenata ukupnih vinogradarskih površina u Crnoj Gori, suočavaju se sa većim izazovima. Preostalih 116 registrovanih vinarija proizvodi ukupno oko 400 hiljada litara vina godišnje.
“Uvođenje akcize od 25 eurapo hektolitru imaće ozbiljan negativan uticaj na naše poslovanje. Ova mjera će neminovno dovesti do povećanja cijena vina u maloprodaji, što će smanjiti našu konkurentnost i dovesti do pada prodaje. Očekujemo povećanje cijena između 14 i 20 procenata, u zavisnosti od zapremine ambalaže,” upozorili su iz Plantaža.
Kompanija Plantaže, koja već godišnje troši oko pola miliona eurana akcize na rakiju, dodatno bi se opteretila sa milion eura zbog novih akciza na vino. Pored toga, moraće da obezbijedi instrumente za plaćanje akciza u skladu sa prosječnim vrijednostima jednodnevnih zaliha iz prethodne godine.
“Rast troškova proizvodnje, naročito repromaterijala i energije, već stvara pritisak na povećanje prodajnih cijena. Dodatni trošak u vidu akciza samo će pogoršati već tešku situaciju,” dodali su iz Plantaža. Oni su naglasili da bi eventualni pad prodaje mogao dovesti do viškova proizvedenog vina, smanjenja zasada pod vinovom lozom, i otežati promociju Crne Gore kao vinske destinacije pred ulazak u EU.
Kako se razmatraju izmene Zakona o akcizama, iz Plantaža pozivaju na pažljivo razmatranje svih posljedica kako bi se izbegle ozbiljne negativne posljedice za domaću vinsku industriju.
Izvor: MINA