Jama PetnjikJama Petnjik . RTNK

U rudniku mrkog uglja Jama Petnjik u Beranama stanje je i dalje zabrinjavajuće, uprkos prethodnim obećanjima o obnovi i investicijama.

Rudnička postrojenja su već više od tri godine u potpunom mirovanju, dok je još samo desetak radnika angažovano na održavanju opreme. I pored toga što su se u više navrata pojavila obećanja o mogućem pokretanju proizvodnje, nijedna konkretna akcija nije preduzeta.
Izvršni direktor rudnika, Nikola Šćekić, ističe da su ranije vođeni razgovori sa predstavnicima Vlade i Elektroprivrede o mogućnostima za ponovno pokretanje rudnika, ali do sada nije došlo do konkretnih rješenja.
Takođe, i renomirane strane kompanije su iskazale interesovanje za preuzimanje rudnika, ali to još uvijek nije rezultiralo konkretnim akcijama.
Jedan od ključnih problema je višemjesečni kvar na staroj trafostanici, koji je izazvao ozbiljne probleme. Rudnik je od novembra prošle godine bez struje, što je omogućilo da podzemne vode ugroze jamu Petnjik. Bez struje, nije bilo moguće ispumpavati vodu iz jame, što je dovelo do dodatnih poteškoća u radu rudnika.
Rudnik je prešao u vlasništvo preduzeća „Metalfer“ iz Sremske Mitrovice prije osam i po godina, i tada je ponovno pokrenuta proizvodnja nakon desetogodišnjeg zastoja. Međutim, proizvodnja je prekinuta pre dve i po godine zbog finansijskih problema i duga. Ovi problemi su rezultirali blokadom računa i uvođenjem stečaja, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Bivši radnici rudnika smatraju da je država glavni krivac za trenutnu situaciju. Oni ističu da su, uprkos ranijim najavama o zainteresovanim investitorima i pomoći, rezultati izostali. Prethodne najave su im dale nadu, ali trenutno stanje pokazuje da od obećanih reformi i investicija nema ništa.
Rudnik je ranije tražio subvencije za troškove prevoza rude do Pljevalja, što bi moglo pomoći u ponovnom pokretanju proizvodnje. Ipak, nijedno od tih rješenja nije realizovano, što dodatno otežava situaciju.
U trenutnom stanju, rudnik Petnjik ostaje simbol neispunjenih obećanja i zapostavljenih industrijskih resursa, dok se budućnost njegovog ponovnog pokretanja čini sve neizvesnijom.
Izvor: eSpona