Keln (njem. Köln, do 1919. Cöln, dijalekatski Kölle) grad je u njemačkoj saveznoj državi Sjeverna Rajna-Vestfalija. Po površini i broju stanovnika Keln je četvrti grad u Njemačkoj, posle Berlina, Hamburga i Minhena. Sa preko milion stanovnika (1,08 miliona) unutar svoje urbane oblasti, Keln je najveći grad najmnogoljudnije savezne države Sjeverne Rajne-Vestfalije. Posjeduje regionalnu šifru (AGS) 5315000, NUTS (DEA23) i LOCODE (DE CGN). Keln se nalazi na obali rijeke Rajne, dvije strane grada spaja sedam mostova. Keln je oko 45 km (28 mi) jugoistočno od Diseldorfa, prijestonice Sjeverne Rajne-Vestfalije, i 25 km (16 mi) sjeverozapadno od Bona. On je najveći grad u oblastima srednjofrankonskih i ripuarskih dijalekata.
Glavna atrakcija grada je Kelnska katedrala (njem. Kölner Dom), danas treća najviša crkva na svijetu i jedna od većih turističkih atrakcija Njemačke. Katedrala je sjedište katoličkog arhiepiskopa od Kelna. U gradu postoje mnoge institucije visokog obrazovanja, od kojih su najpoznatiji Univerzitet u Kelnu (Universität zu Köln), jedan od najstarijih i najvećih univerziteta u Evropi,Tehnički univerzitet u Kelnu (Technische Hochschule Köln), najveći univerzitet primijenjenih nauka u Njemačkoj, i Njemački univerzitet za sport u Kelnu (Deutsche Sporthochschule Köln), jedini njemački sportski univerzitet. Aerodrom Keln Bon (Flughafen Köln/Bonn) je sedmi po veličini aerodrom u Njemačkoj i nalazi se na jugoistoku grada. Glavni aerodrom u regionu Rajna-Rur je aerodrom u Diseldorfu.
Keln je osnovan na teritoriji Ubijaca u 1. vijeku kao rimska kolonija Klaudija Ara Agripina. Ime grada vodi porijeklo od prve riječi naziva rimske kolonije.Alternativni latinski naziv naselja je Augusta Ubiorum, po Ubijcima. „Cologne”, francuska verzija imena grada, postala je standard i u engleskom jeziku. Keln je funkcionisao kao prijestonica rimske provincije Donja Germanija i kao sjedište rimske vojske u regionu sve do okupacije Franaka 462. godine. Tokom srednjeg vijeka grad je cvetao, jer se nalazio na jednom od najvažnijih glavnih trgovačkih puteva između istoka i zapada u Evropi. Keln je bio jedan od vodećih članova Hanzeatske lige i jedan od najvećih gradova sjeverno od Alpa tokom srednjovjekovnih i renesansnih vremena. Prije Drugog svetskog rata grad je prošao kroz nekoliko okupacija od strane Francuza, ali i od Britanaca (1918-1926). Keln je bio jedan od najteže bombardovanih gradova u Njemačkoj tokom Drugog svetskog rata, a Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (RAF) ispustilo je 34.711 tona bombi na grad. Bombardovanje je smanjilo broj stanovnika za 95%, uglavnom zbog evakuacije, i uništilo skoro cijeli grad. Sa namjerom da se obnovi što je moguće više istorijskih zgrada, uspješna posleratna obnova rezultirala je veoma mješovitim i jedinstvenim gradskim pejzažom.
Keln je veliki kulturni centar Rajnske oblasti; u njemu se nalazi više od 30 muzeja i stotine galerija. Izložbe se kreću od lokalnih antičkih arheoloških lokaliteta do savremene grafike i skulpture. Sajam u Kelnu održava brojne privredne sajmove kao što su Umjetnost Kelna, imm Keln, Gejmskom i Fotokina. Keln je poznat i po Kölsch pivu, kao i po karnevalu koji se svake godine održava u februaru.




