Komisija koja će definisati normatini okvir u cilju obezbjeđivanje dodatnih izvora prihoda zdravstvenim radnicima u Crnoj Gori, biće formirana u narednih 15 dana, dogovoreno je na sastanku ministra zdravlja Kenan Hrapović sa predstavnicima reprezentativnih sindikata zdravstva, prenosi agencija MINA.
Hrapović je razgovarao sa predsjednicom Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Ljiljanom Krivokapić i predsjednikom Sindikata zdravstva Crne Gore Vladimirom Pavićevićem
Na sastanku se, kako je saopšteno iz Ministarstva, razgovaralo o mogućnostima poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u zdravstvenom sistemu i iznalaženja modela za uvećavanje zarada na svim nivoima zdravstvene zaštite, u okviru raspoloživog budžeta, koji se opredjeljuje za zdravstveni sistem.
„Dogovoreno je da se u narednih 15 dana formira Komisija koju će činiti predstavnici Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje i sindikata zdravstva, koja će definisati normatini okvir, koji će obezbijediti dodatne izvore prihoda odobravanjem dopunskog rada, implementiranjem modela liste bona fides ljekara“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da će Komisija izraditi normativni okvir o dodjeli posebne naknade za rad zdravstvenih radnika saradnika i podzakonske akte za uređenje oblasti dopunskog rada ljekara u okviru javnih zdravstveneih ustanova.
Predstavnici sindikata su istakli da, s obzirom na specifičnost i kompleksnost rada zdravstveni radnici očekuju povećanje zarada i da će se u okviru postojećeg budžeta opredijeljenog za zdravstvo, dio sredstava preusmjeriti za povećanje zarada.
Prema njihovim riječima, uštede u sistemu se mogu ostvariti kroz strožiji režim propisivanja ljekova i bolovanja, kao i upućivanja na liječenje van javnog zdravstvenog sistema.
Hrapović je kazao da ima puno razumijevanje za zahtjeve sindikata, kada je u pitanju poboljšanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika.
On je naglasio da je obezbjeđivanje kvalitetne i dostupne zdravstvene zaštite za sve građane, pored ostalog, kroz tehnološko opremanje i stručno osposobljavanje zdravstvenog kadra osnovna uloga Ministarstva.
Kako je naveo, program kontinuirane medicinske edukacije omogućava stručno usavršavanje ljekara i srednjeg medicinskog kadra, za šta država na godišnjem nivou izdvaja oko 700 hiljada eura,
„To svako utiče na poboljšanje njihovog statusa, a uređenjem prostora i obezbjeđivanjem najsavremenije opreme značajno su poboljšani uslovi za rad zdravstvenih radnika na svim nivoima zdravstvene zaštite“, rekao je Hrapović.
On je kazao da se kroz Stambenu zadrugu rješavaju stambena pitanja zaposlenih u zdravstvu, podsjetivši da je prošle godine potpisan Sporazum o obezbjeđivanju sredstava za rješavanje stambenih potreba zaposlenih u zdravstvu, za period 2018-2020.godine, u vrijednosti od milion i 200 hiljada eura.
Kada je u pitanju povećanje zarada, Hrapović je podsjetio da se primjenom mjera fiskalne konsolidacije do 2020. godine ne mogu povećavati zarade u javnom sektoru.
„Međutim, potrebno je pravilno upravljanje raspoloživim budžetskim sredstvima, što je upravo odgovornost menadžmenta zdravstvenih ustanova, ali i samimh zdravstvenih radnika“, rekao je Hrapović.