Crna Gora odlučila je da postepeno izbaci sa tržišta klasične sijalice sa žarnom niti.
Od 2020. godine neće biti dozvoljeno stavljanje na tržište svih klasičnih sijalica sa žarnom niti, osim onih baziranih na nekoj novoj, energetski efikasnijoj tehnologiji.
Predstavnici Vlade tvrde da je cilj odluke smanjenje troškova. Većina anketiranih građana smatra da je led rasvjeta ekonomičnija od klasične, ali upozoravaju da na tržištu ima puno sijalica koje se brzo kvare.
Predstavnici Ministarstva ekonomije podsjećaju da je uklanjanje sa tržišta energetski neefikasnih uređaja proces u koji je EU krenula još 2012. godine, piše Pobjeda.
“Kao država koja je u procesu pristupanja EU, Crna Gora ima obavezu, ali i odgovornost da primjenjuje direktive i najbolju praksu država članica EU”, tvrde predstavnici ovog Vladinog resora.
Oni dodaju da je cilj pomenute prakse obezbjeđivanje svih neophodnih uslova da se građanima obezbijedi dostupnost i upotreba samo onih uređaja koji su energetski efikasni i čijom se upotrebom smanjuju troškovi, a, samim tim, povećava nivo komfora života. Oni navode primjer upotrebe, odnosno troškova koje prave sijalice sa žarnom niti i led sijalice.
“Sijalica sa žarnom niti snage 100 vati (W) koja radi u prosjeku dva sata dnevno tokom čitave godine pri sadašnjoj cijeni struje potrošiće oko 8,5 eura. Sa druge strane, adekvatna sijalica u led tehnologiji koja ima snagu 18W pod istim uslovima korišćenja potrošiće 1,5 euro”, kazali su iz Ministarstva ekonomije.
Ovo ministarstvo donijelo je pravilnik u skladu sa kojim stavljanje na tržište klasičnih sijalica sa žarnom niti snage 100 W i veće neće biti dozvoljeno nakon 1. jula ove godine.
“Isto važi za sijalice snage od 75 W i veće od 1. januara 2019, za sijalice snage od 60 W i veće od 1. jula 2019, a od 1. januara 2020. godine neće biti dozvoljeno stavljanje na tržište svih klasičnih sijalica sa žarnom niti, osim onih baziranih na nekoj novoj, energetski efikasnijoj tehnologiji”, naveli su predstavnici Ministarstva.
Predstavnici tog resora dodaju da je potencijal za uštede energije primjenom mjera energetske efikasnosti, uključujući i korišćenje led rasvjete u Crnoj Gori ogroman u svim sektorima potrošnje. Kada je riječ o led rasvjeti, iz Ministarstva poručuju da je pored ekonomskog aspekta, ova rasvjeta i ekološki prihvatljiva.
“O bezbjednosti led rasvjete govori i činjenica da se širom svijeta usvajaju ili su već duži niz godina na snazi regulatorni i zakonski okviri, koji ograničavaju ili u potpunosti zabranjuju upotrebu štetnih materija prilikom izrade proizvoda. Na ovaj način se, pored kvaliteta proizvoda, omogućava i bezbjednost za korisnike”, objasnili su predstavnici Ministarstva.