Sunce

Ljeto 2024. godine bilo je najtoplije zabilježeno u istoriji, prema podacima evropske službe za klimatske promene Kopernikus.

Globalna prosječna temperatura tokom ljeta premašila je 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa, a avgust je bio 13. mjesec u poslednjih 14 mjeseci u kojem je zabilježen ovakav porast.
Ovo ljeto je ujedno bilo najtoplije i u Evropi, sa prosječnim temperaturama 1,54°C iznad prosjeka za period 1991-2020, što je premašilo prethodni rekord iz 2022. godine.
Iako je Velika Britanija imala najhladnije ljeto od 2015. godine, većina Evrope iskusila je izuzetno visoke temperature.
Austrija je zabilježila najtoplije ljeto u istoriji, dok je Španija imala najtopliji avgust. Finska je doživjela zajednički najtopliji avgust, dok je u Švajcarskoj bio drugi najtopliji zabilježen avgust.
Zamjenica direktora Kopernikusa, Samanta Berdžes, izjavila je da će ekstremni toplotni talasi, poput onih koji su obilježili ovo ljeto, postati sve intenzivniji.
„Ekstremni događaji u vezi sa temperaturom kojima smo prisustvovali ovog ljeta samo će postati intenzivniji“, upozorila je Berdžes.
Na globalnom nivou, prosječna temperatura u 2024. godini do sada je bila za 0,7°C viša od prosjeka poslednje tri decenije.
Ta činjenica predstavlja najvišu zabilježenu vrijednost do sada. Sve su veće šanse da će 2024. godina biti najtoplija godina u istoriji, prema predviđanjima stručnjaka iz Kopernikusa.
Tokom ovog ljeta, svijet je bio suočen sa ekstremnim vremenskim prilikama i toplotnim talasima, dok su širom Evrope padali temperaturni rekordi.
Hladniji uslovi zabilježeni su jedino u Irskoj, Velikoj Britaniji, zapadnim djelovima Portugala, Islandu i južnoj Norveškoj, dok su ostali djelovi kontinenta trpjeli posljedice sve intenzivnijih vrućina.
Ova dešavanja potvrđuju trend rasta globalnih temperatura i ukazuju na sve ozbiljnije posljedice klimatskih promjena, koje će imati dugoročni uticaj na životnu sredinu i način života širom svijeta.
Izvor: RTCG