Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka obilježava se 15. februara. Uspostavljen je 2002. godine i danas se obilježava u više od 85 zemalja širom svijeta sa ciljem edukacije i efikasnog sprovođenja svih mjera koje će omogućiti ranu dijagnostiku, adekvatnu terapiju, rehabilitaciju i bolji kvalitet života djece oboljele od malignih tumora.
U Crnoj Gori svake godine oboli oko 20 mališana. Najveći broj obolijevanja je od leukemija, oko 70%, i tumora koštanog sistema. U liječenju ovih oboljenja je veoma važna rana dijagnostika. U velikom broju slučajeva do trenutka kada se uspostavi dijagnoza, rak je već metastazirao, što svakako umanjuje šanse za izliječenje.
Pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti treba da znaju kroz šta su djeca prošla, ankcioznost zbog samog tretmana, ozbiljan poremećaj u svakoj oblasti funkcionisanja. Strahovi od smrti koji su specifični za razvoj kod djece, ovdje su još i potencirani. Navedene formulacije će varirati sa godinama i okolnostima, sa naracijama koje su dijete i porodica formirali. Nameće se potreba o psihosocijalnom savjetovalištu za podršku, pošto imamo socijalnu službu u Domu zdravlja. Liječenje je u specifičnim institucijama vrlo kompleksno. Jedna od osnovnih strategija je da djeca provode što manje vremena u bolnicu, a sve više u dnevnim centrima.