Međunarodni dan djece žrtava nasilja obilježava se 4.juna, odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija donijete 1982. godine. Svrha obiliežavanja ovog dana je da se prizna bol koji trpe djeca širom svijeta koja su žrtve fizičkog, mentalnog i emocionalnog zlostavljanja.

Najčešći prekršaji koji se odnose na nasilje nad djecom su: regrutovanje i korišćenje djece u ratu, ubijanje, seksualno nasilje, otmice, napadi na škole i bolnice i uskraćivanje humanitarnog pristupa.

Navodi se da se vrste nasilja razlikuju i u zavisnosti od toga u kakvom kontekstu se nasilje odvija:

• Nasilje nad djetetom u porodici obuhvata sve oblike nasilja kojima je dijete izloženo u domaćinstvu i/ili od članova porodice i srodnika, uključujući i prisustvovanje nasilju između odraslih.

• Nasilje u školi obuhvata sve oblike nasilja koji se odvijaju između djece, tzv. vršnjačko nasilje, kao i nasilje koje prema djeci vrše odrasli (nastavno i/ili nenastavno osoblje).

• Nasilje u institucijama obuhvata sve oblike nasilja koji se odvijaju prema djeci smještenoj u rezidencijalne ustanove za brigu o djeci (vršnjačko kao i nasilje odraslih prema djeci)

• Digitalno nasilje predstavlja sve oblike nasilja koji se odvijaju putem digitalnih sredstava komunikacije i na internetu.

• Nasilje u zajednici obuhvata različite oblike direktnog nasilja koje prema dkeci vrše nepoznata lica ili poznanici, ali i strukturne oblike nasilja koji se manifestuju kao društveno isključivanje i diskriminacija.