Leptiri su sigurno jedna od najdražesnijih bića u životinjskom svijetu. Gracioznost njihovog leta i ljepota šara na krilima odvajkada su bili inspiracija umjetnicima, a njihova simbolika datira još od perioda Starog Egipta. Osim što su simbolizovali sreću, ljepotu i radost življenja, ukazivali su i na prolaznost, jer je život odraslih jedinki ograničen na svega par nedjelja do par mjeseci.

Međunarodni dan leptira se zvanično obilježava 28. maja.
Iako su leptiri poznati upravo po raznobojnosti svojih krila, interesantno je da su ona sačinjena od hitina i u osnovi su prozirna, a njihova površina je prekrivena sitnim „ljuspicama“ koje su zaslužne za “šareniš“. Oni se u letu povremeno očešu o biljke, ili neku drugu prepreku, gubeći tako ljuspice, te njihova krila vremenom postaju prozirnija.
Osim što prirodu čine ljepšom, leptiri imaju značajnu ekološku ulogu u njoj. Najprije, oni predstavljaju veoma važnu kariku u lancu ishrane, a za poljoprivrednike mogu biti od koristi, jer neke gusjenice jedu korovske biljke. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni one vrste koje se hrane upravo kultivarima, što bi im se donekle moglo i zamjeriti. Ipak, njihova najznačajnija je uloga u procesu polinacije, tj. oprašivanja. Upravo zbog toga i brine činjenica da je usled gubitka prirodnih staništa, prvenstveno livadskih ekosistema, broj leptira u konstantnom padu.