Međunarodni dan zadruga obilježava se prve subote u mjesecu julu, ove godine to je 06. jul.
Zadruge su priznate kao udruženja i preduzeća kroz koja građani mogu efikasno da unaprede svoje živote, istovremeno doprinoseći ekonomskom, društvenom, kulturnom i političkom napretku svoje zajednice i nacije. Zadružni pokret je takođe prepoznat kao poseban i glavni činilac u nacionalnim i međunarodnim poslovima.
Model otvorenog članstva zadruga omogućava pristup stvaranju bogatstva i eliminaciji siromaštva. Ovo je rezultat kooperativnog principa ekonomskog učešća članova: ‘Članovi ravnopravno doprinose i demokratski kontrolišu kapital svoje zadruge.’ Budući da su zadruge usmjerene na ljude, a ne na kapital, one ne održavaju, niti ubrzavaju koncentraciju kapitala i raspodjeljuju bogatstvo na pravedniji način.
Zadruge takođe njeguju vanjsku jednakost. Pošto su zasnovani na zajednici, posvećeni su održivom razvoju svojih zajednica – ekološki, socijalno i ekonomski. Ova posvećenost se može vidjeti u njihovoj podršci aktivnostima zajednice, lokalnim izvorima zaliha za dobrobit lokalne ekonomije, i u donošenju odluka koje uzimaju u obzir uticaj na njihove zajednice.
Uprkos fokusu na lokalnu zajednicu, zadruge takođe teže da donesu prednosti svog ekonomskog i socijalnog modela svim ljudima u svetu. Globalizacijom treba upravljati skupom vrijednosti kao što su one zadružnog pokreta; u suprotnom, stvara više nejednakosti i ekscesa koji ga čine neodrživim.
Zadružni pokret je visoko demokratski, lokalno autonoman, ali međunarodno integrisan, i oblik organizacije udruženja i preduzeća pri čemu se građani sami oslanjaju na samopomoć i sopstvenu odgovornost za postizanje ciljeva koji uključuju ne samo ekonomske, već i društvene i ekološke ciljeve, kao što je prevladavanje siromaštva, osiguranje produktivnog zapošljavanja i podsticanje društvene integracije.