Od početka ove godine, svi poreski obveznici u Crnoj Gori imaju mogućnost da im država otpiše kamatu na dospjele poreske obaveze, pod uslovom da izmire osnovni dug.

Ova olakšica obuhvata sve poreske obaveze dospjele za plaćanje zaključno sa 31. decembrom 2024. godine.
Zakon o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze, koji je usvojen u septembru prošle godine, zvanično je stupio na snagu 1. januara 2025. godine. Iz Poreske uprave (PU) su saopštili da su preduzete sve mjere kako bi zakon počeo da se primjenjuje u predviđenom roku.
Pravilnik o obrascu zahtjeva za otpis kamate objavljen je u Službenom listu 25. oktobra 2024. godine, a obrazac je dostupan na sajtu Poreske uprave. Zahtjev za otpis kamate podnosi se nadležnoj područnoj jedinici PU prema mjestu registracije poreskog obveznika, u roku od 45 dana od početka primjene zakona.
“Zahtjev mora biti praćen uplatom osnovnog duga dospjelog do 31. decembra 2024. godine, kao i podnošenjem svih nepodnesenih poreskih prijava sa rokom dospijeća do tog datuma. U suprotnom, zahtjevi će biti odbijeni, a primjenjivaće se mjere prinudne naplate”, navode iz Poreske uprave.
Ukupni poreski dug u Crnoj Gori iznosi 655 miliona eura, od čega se 398 miliona odnosi na osnovni dug, a 257 miliona na kamate. Iz PU ističu da je naplativost teško procijeniti, s obzirom na to da su pojedini poreski obveznici pod višegodišnjom blokadom ili da nemaju likvidnu imovinu.
“U prethodnom periodu nijesu naplaćivane hipoteke upisane na poreske dužnike, što će biti prioritet Odsjeka za prodaju imovine u narednom periodu”, dodaju iz PU.
Iako zakon omogućava otpis kamata, PU je nastavila sa primjenom mjera prinudne naplate za poreske obveznike koji ne ispunjavaju zakonske obaveze. Takođe, zakon predviđa da lokalne samouprave, uz saglasnost Ministarstva finansija, mogu omogućiti otpis kamata na lokalne poreze, takse i naknade.
Poreska uprava će voditi evidenciju o podnijetim zahtjevima, iznosu otpisanih kamata i plaćenim poreskim obavezama, a podaci će biti javno dostupni na njihovom sajtu.
Ovaj zakon pruža značajnu podršku poreskim obveznicima u izmirivanju obaveza, ali istovremeno zahtijeva striktno poštovanje pravila i procedura. Iz PU poručuju da je cilj mjera rasterećenje privrede i građana, ali i unapređenje poreske discipline u Crnoj Gori.
Izvor: Vijesti