U Crnoj Gori diploma fakulteta nije garancija za posao. Mladi ljudi nakon završetka školovanja ne mogu da nađu zaposlenje, a oni koji to uspiju uglavnom rade van svoje struke.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje u Crnoj Gori je trenutno nezaposleno 5.779 visokoškolaca, a „kući sjede“ čak 243 magistra i deset doktora nauka, prenosi FOS medija.
„Najbrojniji su iz oblasti menadžmenta, ekonomske nauke, pedagoga, psihologa. U Podgorici je 66 magistara, Nikšiću 33, Ulcinju 20, po 15 u Baru i Rožajama…“, navode iz Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Ovaj broj bi, naravno, bio mnogo veći da jedan broj osoba nije uključen u Vladin program stručnog osposobljavanja koji im makar devet mjeseci garantuje radno iskustvo i neku novčanu naknadu.
„U program stručnog osposobljavanja ove godine uključeno je 3.055 visokoškolaca, od kojih je oko 60 odsto u realnom sektoru, a 40 odsto u javnoj upravi“, kažu iz ZZZCG.
Prema posljednjim podacima najtraženiji su pravnici i ekonomisti. Međutim, ni školovanje na ovim fakultetima izgleda nije rješenje.
„I pored činjenice da su iskazane potrebe poslodavaca za ovim zanimanjima najveće, zbog velikog broja osoba sa ovim profilom, najviše je i nezaposlenih diplomiranih pravnika i ekonomista na evidenciji“, kažu iz Zavoda za zapošljavanje za naš portal.
Iz ove ustanove navode da je već duži period povećana potražnja za nastavnim kadrom prirodno-matematičke struke (profesor matematike, fizike, biologije, hemije), elektroničarima, ali i profesorima muzičke grupe predmeta – profesor klavira, violine i gitare.