Ovo zanimanje kod našeg naroda je poznato od davnina i prenosi se sa koljena na koljeno. Na tlu naše zemlje donijeli su ga Turci tokom XIV vijeka, a do dan-danas je ostala utkana u tradiciju našeg naroda.

Rakija je najpopularnije piće na našim prostorima i najzanimljivije zanimanje kod naših domaćina.

U ovo doba godine, u našim seoskim domaćinstvima se obično peče rakija. Rakija ili žgarnica je žestoko piće izrađeno destilacijom fermentiranog voća, u našim krajevima poznato kao dzibra. Sadržaj alkohola obično iznosi 40 odsto, ali domaća rakija može biti jača, od 50 do 60 odsto. Prepečenica je dvostruko destilovana rakija, gdje sadržaj alkohola prelazi čak i 60 odsto.

Za ovaj process potrebna je i najpogodnije je domaća voćka od koje domaćin planira da pravi rakiju (jabuka, kruška, grožđe, dunja , šljiva, kajsija), šećer i voda.

Količina potrebna za ovaj postupak zavisi od kapaciteta kazana.

“Prvo šećer i vodu se sastavljaju u dzibru, jer je to potrebno za proces varenja, koji traje od 18 do 25 dana, u zavisnosti od vremenskih prilika”, rekao nam je naš sagovornik Igor Golubović, mladi domaćin koji si ovim zanimanjem bavi samo nekoliko godina.

Kazan se sastoji od ložišta, kapak, lule i krblja-sud u kojem stoji voda i kroz koju prolazi para iz kazana kroz lulu i tu se proizvodi alkohol.

“Upravo iz razloga što se rakija pravi skoro u svakom seoskom domaćinstvu vjekovima unazad, ona za mnoge predstavlja više od običnog alkoholnog pića. “dodao je Golubović.

Rakija vremenom je dobila široku premjenu. Na neki način, postala je sredstvo prestiža, jer što je bolja, rakija biva poznatija i traženija. Našla je mjesto i u narodnoj medicine za skidanje visoke temperature i bolje cirkulacije.

loading…