Everglejds je močvara koja se prostire južno od jezera Okičobi sve do zaliva Floride na istoimenom poluostrvu u SAD-u. Zahvata površinu veću od 10.000 kilometara kvadratnih.

Фотографија корисника Jovana Ratković

Kao jedina supropska močvarna oblast u Severnoj Americi Everglejds je jedinstven po mnogo čemu. Voda koja otiče iz jezera Okičobi lagano prodire kroz nisko zemljište prema Meksičkom zalivu i obrazuje močvarnu regiju sličnu prerijama.

Močvara je obrasla vegetacijom koja podsjeća na travu pa je zbog toga Everglejds dobio nadimak rijeka trave. Zanimljivo je da dominantna biljka u močvari, „oštrica“, zapravo pripada šašama a ne travama kako se obično misli. Močvara je ispresjecana mnoštvom kanala kroz travu kojima se voda lagano probija do Meksičkog zaliva.

Фотографија корисника Jovana Ratković

Opstanak močvare praktično zavisi od požara. Oni spaljuju osušene ostatke trave i sprečavaju da se njenim taloženjem zaustavi oticanje vode. Većinu požara izazivaju munje!

Osim trava koje dominiraju u močvari, pogotovo na izbačenim brežuljcima, uspjeva drveće mangrove i čempresa.

Fauna močvare učinila ju je poznatom širom svijeta. Lokalni poznavaoci životinjskog svijeta posebno su ponosni na podatak da je Everglejds jedino mjesto gdje se mogu pronaći i krokodili i aligatori. Osim njih mogu se pronaći mnoge vrste močvarnih ptica poput everglejdskog zmaja, purpurnog trkavca i vodene ćurke ali i mnoge druge životinjske vrste…

Фотографија корисника Jovana Ratković

Everglejds je nekada zauzimao najveći deo južnog dijela Floride. Zbog djelatnosti čovjeka većina prostora je isušena i pretvorena u stambeno i građevinsko zemljište. To je imalo katastrofalan uticaj na eko-sistem močvare. Posebno negativan je uticaj poljoprivrede za čiju potrebu su korišćeni preparati koji su doprinjeli ubrzanom rastu korovskih biljaka na prostoru močvare.

Фотографија корисника Jovana Ratković

Radi očuvanja jedinstvene prirode Everglejdsa južni deo močvare proglašen je Nacionalnim parkom i uvedene su stroge regulative gradu Majamiju i okolnim manjim naseljima u želji da se smanje negativni uticaji. Ostaje nam samo da se nadamo da će te mjere uroditi plodom.

Izvor: Zanimljiva geografija