Prema poslednjem istraživanju Instituta za javno zdravlje iz 2017. godine, čak devet odsto osoba u Crnoj Gori je probalo psihoaktivne supstance, dok je u populaciji od 15 do 35 godina 14,3 procenata koristilo ilegalne droge, a 11,2 odsto ih je koristilo u prethodnoj godini, piše “Dan”.
Direktor NVO “4 lajf” Saša Mijović upozorava da je problem nakromanije i uvećanje broja zavisnika koji zlopotrebljavaju droge dosegao formu epidemije, što potvrđuju i iz Instituta za javno zdravlje. Od posledica predoziranja u poslednje dvije godine preminulo je 26 osoba, od čega tri u proteklih 20 dana.
” Crna Gora ispunjava sve kriterijume za proglašenje epidemije zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, a to je i potvrđeno poslednjim istraživanjem Instituta za javno zdravlje, a država od svega okreće leđa. Epidemija je po definiciji povećan broj slučajeva oboljelih na određenom području u određenom vremenskom periodu u broju koji prevazilazi uobičajeni broj. Dosadašnja istraživanja EMCDDA, koja se sprovode svake četiri godine ukazuju da je upotreba droga u rapidnom porastu, a u porastu je je i broj mladih koji zloupotrebljavaju marihuanu, i to do 50 odsto. Za razliku od prethodnog perioda, zloupotreba droga kod muškaraca i žena se skoro izjednačila, odnosno drogu skoro podjednako konzumiraju i muškarci i žene. Prema našim podacima, u poslednje dvije godine je 28 osoba preminulo od posledica upotrebe droge, od tog broja samo u proteklih 20 dana tri osobe sa teritorije Podgorice”, ističe Mijović.
On smatra da je ključni problem za uvećanje broja zavisnika nedostatak političke volje za borbu protiv narkomanije, postavljanje nestručnih i nesenzibilisanih partijskih kadrova na rukovodećim mjestima u resornim ministarstvima, kao i mjestima na kojima se odlučuje koji će projekti i programi biti podržani.
Terenski radnik NVO Juventas Mladen Vujović kazao je da se predoziranje javlja kao posljedica uzimanja prevelike količine neke droge ili kombinacije droga, a ponekad droge i alkohola.