Promocija knjige “Razgovori – Znakovi vremena”, novinara i publiciste Ranka Pavićevića iz Budve, upriličena je u Narodnoj biblioteci “Dr Radovan Lalić”.

“Razgovori – Znakovi vremena” sadrži 75 intervjua sa najpoznatijim stvaraocima iz oblasti kulture iz zemlje, regiona i svijeta. Na promociji se predstavio autor knjige Ranko Pavićević, a o ovom rukopisu govorio je i Damjan Ćulafić. Odlomke se čitale medijator večeri Gorica Ćulafić, urednica kulturno – umjetničkih programa Centru za kulturu i Paola Iritano. U muzičkom dijelu programa učestvovao je Sergej Arsenijević, učenik Niže Muzičke škole u Beranama, koji je svirao na klaviru.

Knjiga sadrži nezaboravne susrete i razgovore sa više od sedamdeset poznatih umjetnika, ličnosti naše i svjetske kulture, priče o njihovom stvaralaštvu, poetici, fenomenu književnog djela, slike, filma, pozorišta i muzike, ali i svjedočenje o našoj i svjetskoj burnoj i zabrinjavajućoj stvarnosti.

Medijator večeri Gorica Ćulafić, publiku je bliže upoznala sa Pavićevićevom biografijom, pomenuvši, između ostalog, da se autor novinarstvom bavi od 1979. godine i da je do sada objavljivao tekstove u više od dvanaest medijskih kuća, revija, agencija, portala u zemlji, regionu i svijetu, te da je objavio osam knjiga različitih žanrova, od kojih su neke imale više izdanja i 55.000 tekstova.

Govoreći o knjizi, urednik časopisa Tokovi, Damjan Ćulafić istakao je da ona predstavlja paradigmu temeljnog novinarskog pripremanja za razgovor sa odabranim sagovornikom. Naglašavajući značaj poznanstava, kontakata i susreta sa ljudima koje je dosad intervjuisao i žive riječi sa njima kazao da ga je to danas učinilo jednim od najbogatijih ljudi Crne Gore.

“Reklo bi se da gotovo da i nije bilo, do početka dijaloga objavljene knjige sagovornika, koju autor nije pažljivo čitao, niti filma ili predstave koju nije pomno odgledao, odsviranog akorda koji nije savjesno slušao, niti likovnog djela pred kojim se nije zamislio”, naglasio je Ćulafić i dodao:

“Novinar daje sebi za pravo da se ne bavi pukim postavljanjem pripremljenih pitanja, već sebi obezbjeđuje ležerniju atmosferu i priliku da razgovara”.

Na samom kraju programa obratio se i sam autor istakavši važnost poznanastava, kontakata i saradnji sa ljudima koje je dosad intervjuisao, posebno naglašavajući značaj susreta i žive riječi sa njima, čiji trag ostaje za cijeli život. Iskoristio je priliku i da zahvali organizatoru, Narodnoj biblioteci “Dr Radovan Lalić”, Centru za kulturu, učesnicima, kao i posjetiocima sinoćnje književne večeri.

“Nije bilo lako razgovarati sa svim ovim velikim ljudima i napisati ovu knjigu. Nije bilo lako jer ne pripadam onim novinarima koji guše ljude ovom ukletom, dobrom profesijom. Želio sam da se dobro pripremim – da pročitam njihova djela, pogledam njihove slike, odslušam njihove koncerte i odgledam njihove predstave i da napišem knjigu, ovaj trag koji ostaje za cijeli život”, istakao je Ranko Pavićević.

Za nepune dvije godine, ova knjiga doživjela je dva izdanja.