Koncesionari malih hidroelektrana (mHE) u Crnoj Gori osnovali su nevladino udruženje (NVO) čiji su prioritetni ciljevi, kako je navedeno, potpuna otvorenost prema javnosti, zaštita ekoloških standarda i zajednički nastup pred nadležnim institucijama.
U saopštenju Udruženja ukazuje se da su odlučili da pozitivnim i upornim pristupom pomognu u pravilnom informisanju javnosti, ali i o značaju proizvodnje ovog vida energije, prenosi Analitika.
“Nažalost, stvorena je, naročito u poslednje dvije godine, negativna slika o uticaju malih elektrana na okolinu, kao i o načinima kako se postaje koncesionar i kolika su stvarna izdvajanja građana u podsticajima”, navodi se u saopštenju.
Koncesionari tvrde da su u desetom planu bili brojni benefiti za građane od te energije i kakva je praksa u razvijenim zemljama.
“S druge strane niko se nije ni pozabavio dugogodišnjom pravom birokratskom i drugom golgotom koju su prošli svi koncesionari da bi uopšte započeli, izgradili i, u nedefinisanim i teškim uslovima, uopšte funkcionisali. Neshvatljivo je kako su apsolutno netačne informacije o navodnim prikrivenim benefitima postale neupitna navodna istina“, navodi se u saopštenju.
Oni su naveli primjer, za koji smatraju da je nepoznat građanima, da preko računa za struju od ukupnog izdvajanja za obnovljive izvore energije koncesionari malih hidroelktrana dobijaju 15 odsto, što građane za podsticaje za mHE košta oko ili manje od jedan odsto, a ostalo ide na druge vidove, vjetro-elektrane, solarne, elektrane na bio masu.
“Koncesionari su pod bankovnim kreditima uložili desetine miliona EUR, milioni su gradnjom ostali u Crnoj Gori, uložene su stotine hiljada EUR u lokalnu društvenu odgovornost, zaposlene na desetine mještana, a sa druge strane trebaju godine i godine da se vrati investicija, koja nakon 30 godina ostaje državi i građanima“, ukazuje se u saopštenju.
Udruženje je, kako navode, ušlo u pripremu velike baze informacija i odgovora koji će biti na raspolaganju svakom zainteresovanom građaninu i novinaru.
Predstavnici Udruženja zaključili su da samo “otvorenim pristupom, a sigurni su u to da nema šta da se krije, može se ispraviti kriva slika i stvoriti uzajamno povjerenje”.
Udruženje će, kako ističu, posebno pažljivo razmotriti sve sugestije vezano za ekološke standarde i ako je potrebno sa svojim članicama raditi na kompromisima, jer striktnim poštovanjem zakonskih okvira ne može se doći do naružavanja eko-sistema.
Udruženje smatra i da je neophodan i zajednički nastup prema nadležnim institucijama s obzirom da je nova oblast, pa su se “stvorile ogromne nedefinisane situacije koje su uzele i dalje uzimaju ogromno vrijeme i postoje brojne birokratske prepreke koje nanose nenadoknadivu štetu”.