Mještani pet mjesnih zajednica (Zabrđe, Trešnjevo, Slatina,Prisojan i Trepča) poručili su da neće dozvoliti ponovno otvaranje kamenoloma na lokalitetu Žoljevica u Andrijevici, stavljajući do znanja daće koristiti sva, zakonom dozvoljena, sredstva u cilju sprečavanja realizacije tog projekta.

Uputili su otvoreno pismo premijeru Milojku Spajiću, ministru ekologije i održivog razvoja i razvoja sjevera Damjanu Ćulafiću, kao i predsjedniku Opštine Andrijevica Željku Ćulafiću, u kome su zatražili da ne odobre eksploataciju mineralnih sirovina na pomenutom području. Ovakva reakcija mještana izazvana je po završetku javne rasprave o Nacrtu koncesionog akta za eksploataciju arhitektonsko-građevinskog kamena na lokaciji Žoljevica, koja je organizovana od strane Ministarstva energetike i rudarstva.

Mještani smatraju da bi rad kamenoloma ugrozio životnu sredinu, kvalitet života i zdravlje stanovništva zbog buke, prašine, miniranja i saobraćaja teške mehanizacije. U pismu posebno ističu da se, nedaleko od planirane lokacije nalaze stambeni objekti i da bi eksploatacija mogla ugroziti vodoizvorišta “Dolovi” i akumulaciju “Duboki do”, takođe dodatno oštetiti putnu infrastrukturu i uticati na razvoj seoskog i eko-turizma.

Još navode i da je prije četiri godine raspisan tender za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju ukrasnog kamena na Žoljevici i tada je stigla samo jedna ponuda od kompanije “Unioprom metali.” Bez obzira na to što je pomenuta kompanija ispunila sve propisane uslove za dobijanje koncesije na period od 30 godina, projekat nije realizovan jer Vlada nije dala konačnu saglasnost.

Izvor: Radio Andrijevica