Pandemija dovodi do značajnih promjena u revizorskoj profesiji

Online XV Međunarodni Kongres računovođa i revizora u organizaciji Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore i Ekonomskog fakulteta UCG pod nazivom “Računovodstveno finansijsko surfovanje u situaciji i nakon pandemije COVID 19” održan je od 1. do 3. oktobra.

Kongresu je u online formi prisustvovalo više od 250 učesnika iz Crne Gore, država regiona i članice EU, saopšteno je iz Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore.
“Zbog aktuelnosti teme i tekuće pandemije posebno ističemo da je Kongres podržao i uzeo aktivnog učešća i Paul Thomson, predsjednik Evropske federacije malih i srednjih računovodstvenih praksi (EFAA) iz Brisela. Pri tome je posebno naglasio da je u ovako teškim vremenima posebno važna uloga ISRCG u zaštiti profesije i stavio je na raspolaganje sve besplatne resurse kao pomoć i podršku računovodstvenoj profesiji Crne Gore u uslovima COVID 19″, dodaju u saopštenju.
U fokusu pažnje našla se uloga računovodstvene i revizorske profesije u uslovima pandemije i pokušaj da se da više svijetla u kom pravcu će sruka neminovno da se mijenja.
U više referata potencirano da će organizacija poslovanja, kako na nivou preduzeća pa sve do nivoa države, u narednom periodu doživjeti značajne promjene kao što je pomjeranje fokusa na rad od kuće, te značajno viši stepen digitalizacije, ali da će time neminovno porasti značaj računovodstvene profesije u funkciji donošenja kvalitetnijih poslovnih odluka, posebno u sferi izrade i revizije finansijskih izvještaja
Učesnici su imali priliku da vide predavanja eminentnih predavača sa domaćih i regionalnih univerziteta i stručnjaka iz prakse: prof. dr Dejan Popović, prof. dr Jelena Poljašević, prof. dr Nikola Fabris, prof. dr Branko Ljutić, prof. dr Ana Lalević-Filipović, dr Rada Stojanović, Ksenija Cipek i drugi.
“Posebnu pažnju su privukla predavanja o transfernim cijenama (Ernst&Young), zatim o izazovima revizije u uslovima COVID 19 (prof. dr Radomir Božić), zatim revizija efikasnosti raspolaganja COVID 19 sredstvima (prof. dr Branislav Radulović), zloupotreba instituta hitnosti u javnim nabavkama u uslovima COVID 19 (prof. dr Aleksandar Petković) kao i dva vrlo aktuelna panela – Fiskalizacija – izazovi implementacije (Poreska uprava, Circleblue Hrvatska, mr Anastasija Boljević) i praktična Primjena zakona o spriječavanju pranja novca i finansiranju terorizma (Ivica Milčić, Hrvatska ZRFD; članovi Nacionalne procijene rizika Milan Radulović, prof dr Branko Ljutić i Igor Pavićević). Kongres su podržali Mtel, BDO, KPMG, Ernst&Young, Deponija doo Podgorica, Luka Bar, Regionalni vodovod”, zaključuje se u saopštenju.
Izvor: CDM