Na slici se nalazi pijacaPazarni dan u Beranama

Subota je tradicionalno pazarni dan u Beranama. To je prava prilika da se vidi i progovori o tome živi li pijaca? Izumiru li tradicionalni pazari pod naletom savremenih hipermarketa?

Na pijace i pazare nekada se išlo da se kupi, bude u toku. Draž trgovine, cjenkanja, uspostavljanja povjeranja bili su stvar tradicije. Vremena se mijenjaju. Slika beranske pijace danas izgleda potpuno drugačije. Prije nekoliko godina prostor je potpuno drugačiji.

Svi su saglasni da su vremena u kojima je beranska pijaca vrvila od naroda i u kojima se stajalo u redu da se kupi domaći kajmak ili sir davno prošla. Kako kažu, ljudi su izgubili naviku da dolaze, ali glavni razlog slabe posjete pijaci je nedostatak novca.


Dušanka već deset godina dolazi na pijacu svake subote. Ona prodaje domace povrće, cvijeće i rasad za sopstvenu proizvodnju povrća koje uzgaja u svojoj bašti i plasteniku. Kako je ispričala, potrebno je uložiti mnogo truda kako bi se dobili konačni proizvodi za prodaju. Vještina održavanja zemlje i rad oko povrća naučila je od svoje tetke.

“Prodaja ide dobro, ali više prodam kod kuće, nego na pijaci. I ovdje imam stalne mušterije koje dođu da kupe. Sama uzgajam sve proizvode. Prodaja je ranije bila bolja, sve se moglo prodati. Danas narod nema para”, kaže Dušanka.


U krugu pijace organizovana je i pijaca za prodaju korištene robe.
Na pijaci mogu se naći i mliječni proizvodi. Jelica prodaje mlijeko, domaći sir i kajmak, koje tokom godine vrijedno skuplja. Ona kaže potrebno je uložiti mnogo truda, a vještinu pravljenja kajmaka i sira naučila je od svoje majke.

“Prodajem nekih sedam – osam godina, svaka je lošija. Da prodajem samo na pijaci u Beranama, ne bi mi se isplatilo proizvoditi, ovako idem i po drugim pijacama, a prodajem i kod kuće pa onda može”, kaže Jelica.

Pazarni dan u Beranama odavno nije ono što je bio: sinonim za pijacu, za gužvu, za dovikivanje prodavaca i nadmudrivanje sa potencijalnim kupcima. Ipak, duh pijace još čuvaju malobrojne starije generacije koje još uvijek njeguju naviku da subotom posjete pijacu i pazare kvalitetan domaći proizvod.