Mladi BeranaPetak 13. mit ili stvarnost

Sujevjerje predstavlja sastavni dio našeg kulturnog nasleđa.

Danas je naširoko rasprostranjeno vjerovanje da je 13. dan u mjesecu koji pada u petak nesrećan dan.
Ako ste toliko ogrezli u verovanju da je petak 13. nesrećan dan, te izbjegavate tog dana čak i da izađete iz kuće, za vas bi se moglo reći da bolujete od paraskevidekatrijafobije.
Kako je sve počelo, teško je utvrditi. Po nekim vjerovanjima moglo bi se reći da tradicija o petku 13. kao zlosrećnom danu i nije tako davna, dok neka verovanja dosežu i do biblijskih vremena. Za loš imidž broja 13 i petog dana u nedelji krivi su mnogi nemili događaji iz prošlosti. Mnoge kulture širom sveta broju 13 pridaju negativni predznak i smatraju ga veoma maleroznim.
Prema nezvaničnom predanju, Eva je u petak ponudila jabuku Adamu. Tog datuma započeo je Veliki potop, a prekinuta je i gradnja Vavilonskog tornja, Isus Hrist je razapet u petak, a na tajnoj večeri bilo je 13 ljudi, s tim da je 13. apostol bio upravo Juda koji je izdao Isusa.
Strah od broja 13 neki povezuju i sa davnim norveškim mitom o dvanaestorici bogova koji su priredili večeru, na koju je nepozvan upao 13. gost, nestašni Loki, koji je uspio da slijepog boga tame, Hodera, navede da ubije Baldera, boga veselja i zadovoljstva.
Vještice su se uvijek, kako se vjerovalo u drevnom Rimu, sastajale u grupama od 12, dok je 13 učesnik okupljanja redovno bio sam đavo.
Ako trinaestoro sjedne da večera, svi će pomreti u roku od godinu dana, stara je praznovjerica, a jednaka je među Hindusima i vikinzima.
U starom Rimu pogubljenja su bila petkom, pa se to prenijelo i na ostale krajeve, poput „dana vješala“ u Britaniji.
Turci za taj broj već vjekovima ne koriste riječ koja je samo u rečnicima registrovana.
Ako vas roditelji usreće imenom koje s prezimenom daje 13 slova, numerolozi kažu da ste žrtva đavoljeg broja poput Džeka Trboseka ili Čarlsa Mensona.
Najveći doprinos ovom zloglasnom spoju datuma i dana u nedelji doprinio je francuski kralj Filip IV, koji je 13. oktobra 1307, u petak, pohapsio i na lomači spalio skoro sve tadašnje vitezove Templare. U prilog tome da je petak najnesrećniji dan u nedelji ide i činjenica da su dva američka predsjednika, Abraham Linkoln i Džon Kenedi, ubijeni baš na taj dan.
Ipak, petak 13. se nikada nije smatrao naročito zlokobnim prije sredine 19. vijeka.
Postoji mnogo predrasuda kada je u pitanju petak 13. Neki soliteri u nekim od najrazvijenijih djelova svijeta, na primer, nemaju 13. sprat, hoteli i bolnice nemaju sobu sa brojem 13, a smatra se da je petak 13. nesrećan dan za sve ljude osim za one koji su rođeni tog dana. Neki aerodromi nemaju 13. pistu, a pukim slučajem ili baš zato što je 13. neuspela je misija na Mjesec “Apolo 13”. U Firenci kuće koje se nalaze između brojeva 12 i 14 označene su sa 12,5. A, na trkama Formule 1 ne postoji bolid sa brojem 13. Ovaj nesrećan broj je naprasno sklonjen nakon što su dva vozača sa ovom cifrom na svojim bolidima poginula u nesreći. Broj 13 je i u Tarot kartama predstavljen kao nesrećan, naime 13. karta simbolično predstavlja smrt. A da sve ovo nije ni izbliza dio neke slučajnosti ukazuje i Hamurabijev zakon, pisan oko 1760. p.n.e. u Mesopotamiji, koji nije imao broj 13 u svojim paragrafima.
U Španiji i Grčkoj se možda više nego mi oslanjaju na zakon vjerovatnoće jer oni pak smatraju da je utorak 13. nesrećan dan.