alkohol

Goran Čarapić je sudski vještak saobraćajne i mašinske struke i tokom skoro tri decenije rada imao je dosta slučajeva gdje su učesnici u saobraćaju imali visoke promile alkohola u krvi.
“Vozač sa više od četiri promila alkohola u krvi nije ni sposoban ni svjestan da upravlja vozilom, pa su njegove reakcije svedene na najmanju moguću mjeru, odnosno na minimum svih minimuma. U takvom stanju su potencijalne ubice na drumovima. Svojim neadekvatnim postupcima oni prvo prouzrokuju nesreću, pa kad se ona desi uglavnom odu sa mjesta udesa i ne ostanu da ukažu pomoć povrijeđenima – da bi prikrili alkoholisano stanje”, kaže Čarapić.
Objašnjavajući neadekvatne postupke, Čarapić navodi da su reakcije vozača u alkoholisanom stanju mnogo usporenije i produžene, mada zavise od individualnih sposobnosti.
“Vozaču prosječne sposobnosti koji nije pod uticajem alkohola treba sekunda da reaguje otkad uoči opasnost od sudara do kočenja (u stručnoj literaturi i saobraćajnom vještačenju naziva se psihotehnička sekunda), dok se kod alkoholisa nog vrijeme produžava, shvatanje opasnosti je znatno umanjeno, reagovanje nije adekvatno i dolazi do nesreća koje su najčešće sa smrtnim posljedicama”, kaže Čarapić.