U Crnoj Gori, IT stručnjaci su suočeni s niskim platama u poređenju sa zapadnoevropskim standardima, što uzrokuje masovni odlazak kvalifikovanog kadra u inostranstvo.
Skupštinski odbor za bezbjednost, kojim predsjedava Andrija Mandić, predstavio je prijedlog zakona o informacionoj bezbjednosti, naglašavajući važnost adekvatne podrške za zadržavanje IT stručnjaka.
Prema riječima Vladislava Bojovića, odbornika Demokratske narodne partije (DNP), situacija u IT sektoru u Crnoj Gori je zabrinjavajuća. On je istakao da početna plata programera u Njemačkoj iznosi oko 5.000 eura, dok se u Crnoj Gori IT stručnjaci moraju zadovoljiti sa 800 ili 900 eura mjesečno. “Nije iznenađujuće što stručni kadar odlazi. IT stručnjaci su nam potrebni jednako kao i ljekari,” naglasio je Bojović, dodajući da bi usvajanje novog zakona zahtijevalo kvalitetan stručni kadar.
Odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Janović pohvalio je prijedlog zakona, naglašavajući njegov značaj za nacionalnu bezbjednost. “Sajber napadi od strane kriminalnih struktura mogu izazvati ogromne štete. Agencija za sajber bezbjednost nosi najveću odgovornost u ovom procesu,” rekao je Janović, ističući potrebu za boljom zaštitom digitalne infrastrukture.
Nezavisna odbornica Jevrosima Pejović takođe je podržala zakon, pozdravljajući uvođenje inspekcijske kontrole u oblasti informacione bezbjednosti. “Neophodno je da budemo dobro informisani o svim aspektima prijedloga, zato predlažem da na sjednici prisustvuju predstavnici struke. Njihovo mišljenje je ključno,” kazala je Pejović.
Tokom rasprave, odbornik DPS-a Oskar Huter izrazio je zabrinutost zbog usklađenosti predloga zakona sa postojećom Nacionalnom strategijom o sajber bezbjednosti. Iako je naglasio da odbornici ne moraju biti stručnjaci za sajber bezbjednost, smatrao je da predlog nije u potpunosti u skladu s trenutnim strateškim dokumentima.
Državni sekretar u Ministarstvu javne uprave, Naim Đokaj, istakao je da će, ukoliko zakon bude usvojen, posebna pažnja biti posvećena sektorima kao što su željeznički i avio saobraćaj. “Struka je važna, ali su i eksperti koji su radili na izradi zakona relevantni za ovaj proces,” zaključio je Đokaj.
Zakon o informacionoj bezbjednosti, ukoliko bude usvojen, predstavljaće važan korak ka poboljšanju sajber bezbjednosti u Crnoj Gori. Međutim, nizak nivo plata u IT sektoru ostaje ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu pažnju. Dok Njemačka nudi znatno bolje uslove rada, stručnjaci u Crnoj Gori suočavaju se s izazovima koji ugrožavaju stabilnost i razvoj IT industrije u zemlji. Pitanje kako zadržati kvalifikovan kadar postaje sve važnije, jer bi odlazak stručnjaka mogao ozbiljno ugroziti digitalnu sigurnost i tehnološki napredak Crne Gore.
Izvor: rtcg