Zaposleni u Upravi policije i predstavnici Sindikata UP su spremni za radikalnije poteze, čak i štrajk, najavili su Pobjedi, jer Vlada nije ispunila obećanje da će im vratiti umanjeni dio zarade niti im je povećala platu 10 odsto.

Plata je policajcima uvećana za 10 odsto ali na osnovicu a ne na neto zaradu, kako im je bilo obećano.
Nakon istorijskog protesta policajaca ispred Vlade 15. juna i nekoliko protesta isped Uprave policije, smatraju da ih je Vlada i ovoga puta prevarila jer im je plata i dalje značajno manja nego što je bila prije aprilskog smanjenja.
“Ja sam nakon protesta predložio štrajk jer se ništa ne mijenja”, kazao je Pobjedi Miodrag Begić, starješina stanice za obezbjeđenje diplomatsko-konzularnih predstavništava koji je i organizator prvog protesta policajaca ispred Vlade.
On je kazao da je spreman da vodi štrajk ako niko nema petlju za to i da ljudi okupljeni oko sindikata ćute.
Begić, koji ima nekoliko decenija staža u policiji, kazao je Pobjedi da je i tokom protesta pozivao na štrajk, očekujući da će ga podržati iz Glavnog odbora Sindikata, kao i predsjednik Sindikata Mladen Šuškavčević.
“Ja sam i tada rekao da ćemo protestima, koji ne rješavaju ništa, doći u poziciju kao radnici KAP-a ili Radoja Dakića, da protestujemo u civilu… “, kazao je Begić.
Na pitanje Pobjede da li on može da pokrene štrajk, jer je pozivao na njega, Begić je rekao da te ingerencije ima samo Šuškavčević.
“Ja bih mogao da formiram novi sindikat i za to mi treba 1.000 policajaca. Tada bismo imali i legitimitet i legalitet. Pozvao bih na pasivni rad od kuće ili pasivni rad na poslu “, rekao je on.
Istakao je da ne želi da bude pučista i radi nezakonito i da zbog toga ne želi da organizuje štrajk, jer nema organizaciju, statut, pečat niti legitimitet…
On je rekao da je spreman, ukoliko Sindikat tako odluči, da bude organizator štrajka.
Brojni zaposleni, kao i članovi Sindikata UP su i ranije tokom protesta optuživali Šuškavčevića za protivzakonite radnje i da nije učinio ništa da popravi status zaposlenih. Oni su pozvali i tužilaštvo da uđe u prostorije Sindikata.
Igor Rmandić, predsjednik sindikalne organizacije Granične policije Herceg Novi, je Pobjedi kazao da su zaposleni u UP veoma nezadovoljni odnosom Vlade i da sjutra ističe rok za ispunjenje njihovih zahtjeva.
“Nakon toga ćemo vidjeti koji su naredni koraci, a tu ćemo odluku donijeti veoma brzo”, rekao je on i dodao da ni štrajk nije isključena opcija.
“Vlada treba da okrene glavu prema policiji ako ne misli da pravi Kolumbiju od ove zemlje, ako misle da imaju poštenu i profesionalnu policiju”, kazao je Rmandić Pobjedi.
On je kazao da zbog lošeg odnosa vlasti prema policiji bilo koji delinkvent može da maltretira policajca na ulici te da je potpuno nezaštićen.
“Političari neka razmisle da li njima odgovara sređeno i mirno stanje ili nešto drugo. Veliko je nezadovoljstvo među zaposlenima u policiji. Niko se nije udostojio da nas pozove od 7. jula kada smo imali posljednji protest. Zaposleni traže i raspituju se kako možemo da radikalizujemo proteste “, rekao je Rmandić.
Umjesto očekivanih 10 odsto, kako su kazali zaposleni i predstavnici Sindikata UP Pobjedi, oni su dobili povećanje na oporezovani dio te su ponovo primili manju platu nego što je to bilo do aprila, kada im je zbog novog obračuna i smanjena.
Zaposlenima u Upravi policije nije vraćen ni obećani dio za april, maj, jun i jul, što im je iz Vlade obećavano nekoliko puta.
“Zaposleni u Upravi policije imaju osjećaj, nakon primljene plate, da kao da su nešto smanjili pa onda dodali… Ne znam kako da drugačije opišem to. Meni je prilikom smanjenja u aprilu oduzeto 100 eura a vraćeno mi je sada 35”, kazao je Begić.
On je kazao da im je plata i dalje manja nego prije aprilskog smanjenja te da je njemu konkretno manja za oko 60 eura.
“Još kažu povećanje, a ovo je samo neko nadomještanje od oduzetog da nam zamažu oči”, kazao je Begić.
Istakao je da ono što su obećali nijesu vratili i da policajci imaju manju platu nego prije nekoliko mjeseci.
Rmandić je kazao da su plate dijelom vraćene, odnosno povećane 10 odsto na osnovnu a ne na neto zaradu.
“Policajac sa 26 godina radnog staža je dobio oko 50 eura”, kazao je on.
Istakao je i da nijesu svi sektori dobili povećanje, kao ni oni zaposleni koji su na bolovanju.
“Na platnoj listi piše da je povećanje za ovaj mjesec, i nema garancije da će ono biti stalno”, kazao je on Pobjedi i dodao da im je rečeno da postoji volja „ali…“
Što se tiče kolektivnog ugovora, zaposleni UP nemaju informaciju što se dešava sa tim i ističu da im se niko nije obraćao, niti da su predstavnici Sindikata imali bilo kakav sastanak sa ministrom unutrašnjih poslova Filipom Adžićem.
Begić je kazao da su tražili kolektivnim ugovorom da otpremnina za policajce koji odlaze u penziju bude 10 neto zarada.
Ni zaposleni ni predstavnici Sindikata nemaju informaciju što se dešava sa Granskim ugovorom i kako će se definisati otpremnine.
Begić je kazao da do Nove godine uslove za penziju ispunjava 1.080 policajaca, ali da ne zna da li će otići svi ili će ih parcijalno slati.
Istakao je primjer dvojice kolega koji su nedavno otišli u penziju i dobili 1.260 eura otrpemnine.
“Ovo je ta generacija policajaca koja je 30 godina na svojim leđima iznijela muku Crne Gore. Veće otpremnine ne bi samo dostojanstvenije policajce ispraćale u penziju, već bi bile i motiv za mlade policajce da spremnije i poštenije rade svoj posao. Na taj način bi se spriječila i korupcija “, rekao je Begić.

Izvor: Pobjeda