Poslanicima predstavljena Konvencija o nasilju i zlostavljanju na radnom mjestu

Poziv na konsultacije o ratifikaciji Konvencije 190 Međunarodne organizacije rada (MOR) kojom se tretira nasilje i zlostavljanje na radnom mjestu centralna je tema inicijative koju je pokrenula MOR povodom ovogodišnjeg Dana žena.

Cilj inicijative je apel na poslanike Skupštine Crne Gore, ali i na javnost da pokrenu konsultacije o ratifikaciji ove Konvencije koja je prvi, ikada usvojen, međunarodni standard za borbu protiv nasilja i uznemiravanja u svijetu rada.
Tim povodom, danas je u holu Skupštine postavljen informativni punkt za poslanike i posjetioce na kojem će poslanici i posjetioci imati priliku da se informišu o važnosti ove Konvencije koja definiše pojam nasilja i zlostavljanja na radnom mjestu i daje niz preporuka, među kojima su i one koje se odnose na djelovanje i odluke Vlada zemalja potpisnica.
Time se daje konkretan doprinos položaju žena i na pravi način djeluje u duhu 8. marta i njegovih tekovina, jer nasilje i zlostavljanje, po Konvenciji, predstavljaju kršenje ljudskih prava i imaju nesrazmjerno veći uticaj na žene. Zato ova Konvencija i njene preporuke daju doprinos ključnim naporima MOR-a na postizanju socijalne pravde i humanijeg društva.
Poštovanje je preduslov za dostojanstveno radno mjesto, bez kojeg nema socijalne pravde. Ne smije biti tolerancije prema nasilju i uznemiravanju, na radnom mestu, niti bilo gdje.
Potvrđivanjem Konvencije, shodno preporuci Socijalnog savjeta, Crna Gora bi napravila iskorak u zaštiti svih koji rade (uključujući pripravnike i volontere, kao i poslodavce), u svim sektorima, zanimanjima i vrstama radnih aranžmana; preduprijedila i bolje riješila probleme zlostavljanja kombinacijom politika i pravnih alata; dobila jasne smjernice za djelovanje nadležnih organa i socijalnih partnera.
Ovu inicijativu sprovodi MOR, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici i Fonda za dobru upravu, koji podržava, između ostalog, i napore zemalja u postizanju otvorenih i inkluzivnih društava i ekonomija.