Vlada je utvrdila juče Predlog zakona o Izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu kojim je predviđeno povećanje izvornih prihoda za osam miliona eura, naplatom dijela poreza na dodatu vrijednost (PDV) i povećanoj naplati zaostalog poreskog duga.
Pojašnjava se da se izmjenama pristupilo zbog neophodnosti tehničkog usaglašavanja sa novom organizacijom i načinom rada državne uprave, kao i povećanja budžetskih prihoda i izdataka, usljed novih ekonomskih aktivnosti.
Saopšteno je da je tehničkim izmjenama Predlog zakona usklađen sa Uredbom o izmjenama i dopunama Uredbe organizaciji i načinu rada državne uprave u dijelu naziva i programske strukture potrošačkih jedinica.
Navodi se da je posebno prikazano izvršenje potrošnje onih jedinica koje su Zakonom o budžetu Crne Gore za 2017. godinu bile samostalne, a koje postaju sastavni dio resornih ministarstava, odnosno organi u sastavu.
“Predlogom Zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2017. godinu predviđeno je povećanje izvornih prihoda za osam miliona eura, koje se temelji na naplati određenog dijela PDV-a i povećanoj naplati zaostalog poreskog duga (PDV, doprinosi za PIO i zdravstvo), u skladu sa Zakonom o reprogramu poreskog duga“, kaže se u saopštenju nakon sjednice Vlade.
Navodi se da će prihodi dodatno rasti u skladu sa makroekonomskim projekcijama i aktuelnim i planiranim mjerama fiskalne politike, sadržanim u Predlogu fiskalne strategije Crne Gore 2017-2020.
“Ukupni planirani izdaci budžeta, u odnosu na prvobitni plan, veći su za osam miliona eura. Za taj iznos predloženim izmjenama Zakona, povećan je planirani obim sredstava Tekuće budžetske rezerve, zbog potrebe finansiranja nepredviđenih izdataka i realizacije zaključaka Vlade. Time su povećani izdaci Tekućeg budžeta, a izdaci državnih fondova, transakcija finansiranja i kapitalnog budžeta su ostali nepromijenjeni“, rekli su iz Vlade.
Naglasili su da nakon izvršenih izmjena neće biti promijenj deficit budžeta u odnosu na onaj koji je planirani Zakonom o budžetu Crne Gore za 2017.
Saopšteno je da je Vlada usvojila Informaciju o stanju realizacije ADMAS projekta sa predlogom mjera za njegovu dalju realizaciju.
“Radi se o projektu koji se realizuje po Ugovoru izmedju Abu Dabi fonda za razvoj (ADFD) i Vlade Crne Gore u iznosu od 50 miliona dolara, čiji je cilj da se za preduzeća i gazdinstva u sektoru poljoprivrede i srodnim sektorima u Crnoj Gori uspostavi sistem povoljnijeg pristupa kreditnim sredstvima, kojim bi se unaprijedilo njihovo učešće na tržištu i podigli poslovni standardi“, pojašnjeno je u saopštenju.
Do sada je, kako se dodaje, ukupno plasirano 23,2 milona dolara, rezervisano tri miliona, dok je preostalo raspoloživo još 23,8 miliona dolara.
“U namjeri da se u daljoj implementaciji ADMAS projekta obezbijedi širi obuhvat potencijalnih korisnika, Vlada je prihvatila predlog za smanjenje minimalnog iznosa kreditne podrške, sa dosadašnjih milion na 200 hiljada dolara. Smanjeni minimalni iznos kreditnih sredstava, obezbijediće znatno širi obuhvat potencijalnih korisnika i biće prilagođen realnoj apsorpcijskoj sposobnosti šireg kruga potencijalnih korisnika“, kaže se u saopštenju.
Odlučeno je i da se u cilju efikasnijeg sprovođenja Projekta njegova dalja realizacija premjesti iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja u Investiciono-razvojni fond.
Navodi se da je u cilju realizacije mjera fiskalne konsolidacije, u dijelu koji se odnosi na smanjenje zarada zarada za grupe poslova A, B i C, Vlada utvrdila Prijedlog Zakona o izmjenama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
“Prihvaćen je i Ugovor o zajmu između Crne Gore i IBRD za realizaciju Projekta u iznosu od 14 miliona eura, a sredstva su namijenjena za: organizaciono restrukturiranje, razvoj kapaciteta za upravljanje i informacione tehnologije koje će poboljšati učinak sistema poreske administracije“, precizira se u saopštenju.
Usvojena je i Informacija o realizaciji Programa povećanja regionalne i lokalne konkurentnosti kroz usaglašavanje sa zahtjevima međunarodnih standarda poslovanja za period 2014-2016, u prošloj godini i donijet Program za period 2017 – 2020. godina.
“Konstatovano je da je Program uspješno realizovan u dosadašnjem periodu, uz značajno interesovanje privredih subjekata i ocijenjeno da treba nastaviti sa ovim vidom podrške”, kaže se u saopštenju.
Pojašnjava se da se Program odnosi na finansijsku podršku za preduzetnike, mala i srednja privredna društva, naročito iz manje razvijenih područja, sa ciljem povećanja konkurentnosti, prvenstveno kroz usaglašavanje sa međunarodnim standardima za proizvode.
“Za ovaj oblik podrške u tekućoj godini predviđeno je ukupno 70 hiljada eura”, dodaje se u saopštenju.
