JOVAN-ZONJIC-KNJIGA-MONOGRAFIJA_slika_O_82667621

Jovan Zonjić jedan je od naših najznačajnih slikara na prelazu iz akademskog u moderno slikarstvo, koji potiče iz Кralja kod Andrijevice.

Za sliku „Fetija“ koju je izložio 1934. godine dobio je nagradu „Beograđani beogradskim umjetnicima“, što je izazvalo komentare srpskih slikara. Ta nagrada omogućila mu je da se vrati u Pariz, da se tamo, u najoštrijoj konkurenciji, usavršava.
Na Izložbi jugoslovenskih umjetnika u Parizu, u martu 1939, jedina slika koju je otkupio Nacionalni muzej moderne umjetnosti jeste „Crnkinja“ Jovana Zonjića (bilo je izloženo devet Zonjićevih slika). Već taj postupak, sam za sebe, učinio je ovoga slikara značajnim. A značaju te slike, a time i njenog autora, indirektno je doprinio postupak njemačkih okupacionih vlasti. Okupiravši Pariz, nacisti su, kao ratni plijen, iz toga muzeja uzeli ono što su smatrali značajnim. Među opljačkanim slikama bila je i ta njegova slika. A vrh zanimljivosti izoštrava to što se radilo o ženi crne rase, a zna se da su nacisti bili rasisti. Od toda se slici gubi svaki trag. Poznate Zonjićeve slike su i „Žena u plavom i portret sestre Danice.“
Izvor: Vikipedija
jovan yonjic