Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) obezbjedilo je pravnu i psihološku pomoć za sve novinare, fotoreportere i snimatelje zbog teških uslova rada i stresnog posla, na kome su meta napada i prijetnji, saopštili su iz tog udruženja, a prenosi Mina.
Kako su kazali, pravnu podršku obezbijediće tim advokata i pravnih savjetnika, zahvaljujući pomoći “European endowment for democracy”.
Iz DPNCG su objasnili da pravna podrška obuhvata sve oblike pomoći u pisanju tekstova, konsultacije prilikom pritužbi na profesionalni rad i pomoć u slučajevima zaštite izvora informacija.
Ona podrazumijeva i pomoć pred istražnim i pravosudnim organima, u slučajevima prijetnji, zastrašivanja, diskriminacije ako su u vezi sa poslom, u obraćanju Ustavnom sudu, državnim organima u vezi sa poslom i nezakonitim otkazima.
“Zbog teških uslova rada i veoma stresnog posla, na kome su dio novinara meta napada i prijetnji, nudimo i psihološku pomoć”, kazali su iz DPNCG.
Iz DPNCG su rekli da je advokatska podrška dostupna članovima udruženja i pozvali novinare da se pridruže Društvu kako bi “esnafski” počeli da brinu o pripadnicima te profesije.
“Za sve novinare koji su se suočili sa napadima i prijetnjama biće obezbijeđeno psihiloško savjetovanje koje bi trebalo biti uobičajeno za taj težak i stresan posao, koji, nažalost, često za posljedicu ima efekat “burn-out-a” – odnosno sagorijevanja na radu”, ocijenili su iz DPNCG.
Kako se navodi u saopštenju, oni će pokušati da, sa udruženjima u regionu, rade na obezbjeđivanju beneficiranog staža.
“Ali, pošto smo svjesni koliko je to teško zbog nerazumjevanja s druge strane, za sada je ovo način da pokušamo da pomognemo”, kazali su iz DPNCG.
Psihiloška podrška psihološkog tima biće garantovana diskrecijom, zaključuje se u saopštenju.