Ova usluga, koja omogućava pretplatnicima da promene operatora zadržavajući svoj telefonski broj, pokazala se kao izuzetno popularna među korisnicima mobilne i fiksne telefonije.
Najveći dio prenesenih brojeva odnosi se na mobilne mreže, gdje je preneto ukupno 82,65 hiljada brojeva. Od tog broja, najviše brojeva, 41,81 hiljada ili 51 odsto, prenijeto je u mobilnu mrežu M.
U mrežu Crnogorskog Telekoma prenijeto je 24,83 hiljade brojeva, što čini 30 odsto, dok je u mrežu One Crna Gora prenijeto 16 hiljada brojeva, odnosno 19 odsto.
Što se tiče fiksnih mreža, preneto je ukupno 17,35 hiljada brojeva. I ovde je M bio najpopularniji izbor, sa 10,5 hiljada prenesenih brojeva, što predstavlja 61 odsto ukupnog broja.
Telemach je privukao 4,16 hiljada brojeva (24 odsto), dok je u mrežu One Crna Gora prenijeto 2,29 hiljada brojeva (13 odsto). Crnogorski Telekom zabilježio je prenos 383 broja (dva odsto), dok su u mrežu Orion Telekoma preneta tri broja.
Prenosivost broja uvedena je u Crnoj Gori 1. decembra 2011. godine, omogućavajući korisnicima da promijene operatora bez gubitka svog broja. Ova usluga pruža veću fleksibilnost korisnicima, omogućavajući im da biraju operatora koji nudi najpovoljnije uslove i kvalitet usluge.
Pretplatnici koji žele da prenesu svoj broj podnose zahtev operatoru kod kojeg žele da pređu, čime se automatski raskida ugovor sa prethodnim operatorom. Prenos broja se može izvršiti ponovo nakon tri mjeseca od poslednjeg prenosa, a usluga je besplatna za korisnike.
U slučaju da zahtev za prenos broja bude odbijen ili korisnik nije zadovoljan procesom, može se obratiti EKIP-u sa žalbom.
S obzirom na to da se više ne može automatski odrediti operator na osnovu formata broja, EKIP je omogućio online proveru mreže u kojoj se broj nalazi na adresi https://prenosivost.ekip.me.
Izvor: MINA