Dolaskom proljeća i rastom temperature zmije se sve češce i u urbanim djelovima grada, čak i u zatvorenim prostorima. Iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć kažu da ove godine još nijesu imali pacijenata koji su tražili pomoć zbog ujeda.
Iz dana u dan građani sve češće susreću zmije. Direktorica Prirodnjačkog muzeja Lidija Polović kaže da smo urbnizacijom zauzeli njihova prirodna staništa.
“One nemaju sposobnost da se sele negdje mnogo dalje od grada, ostaju da žive tu sa nama”, kazala je Polović za TVCG
Ona dodaje da nema razloga za brigu, paniku i strah, jer od 15 vrsta zmija u Crnoj Gori samo je otrov dvije – poskoka i šarke opasan po život čovjeka i dodaje da sve zmije ujedaju najčešće u samoodbrani.
“Apsolutno nema razloga za neki pretjerani strah, ako su u mogućnosti one će uvijek prije da izaberu bijeg, mi smo za njih mnogo veća prijtnja nego one za nas”, kazala je ona.
Iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Podgorici, kažu da ove godine nijesu imali pacijenata koji su se javili zbog ujeda zmije. Savjetuju građane šta da rade u slučaju ujeda.
“Nikako ne podveziati, nikako ne rasijecati, nikako ne isisavati i sve ono što je poznato u narodu ne sprovoditi”, rekla je dr Slađana Vujačić iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
Kada pacijent stigne u neku od ambulanti hitne medicinske pomoći, dobiće potrebnu terapiju, koje uvijek ima dovoljo. Oporavak zavisi od brzine dopremanja pacijenta, vrste zmije koja ga je ujela i dijela tijela na kom se ujed desio.
No, da do ujeda ne bi došlo, ljekari savjetuju adekvatno oblačenje kada boravite na mjestima gdje je moguće vidjeti i susresti se sa zmijom.