govornici eu info centarRaditi na unapređenju poštovanja prava ranjivih grupa

Država mora uložiti više truda i sredstava u rješavanju problema ranjivih grupa, saopšteno je na prezentaciji ključnih izvještaja o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori koja se održala danas u prostorijama EU Info centra u Podgorici.

Ivana Mihajlović iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore rekla je da je njihov zadatak bio da se bave životnim standardom u zemlji. Godine 2018. u riziku od siromaštva bilo je 23% građana, a danas svaki četvrti na ivici je siromaštva. Prema njenim riječima više od 80.000 zaposlenih u državi primaju više od 250 eura što nas svrstava u siromašne zemlje.

„Zabrinjavajuća je činjenica da nema nekih podataka o značajnijem otvaranju radnih mjesta, a veći broj zaposlenih radi pod atipičnim radnim uslovima“, zaključila je Mihajlović.

Marina Đurović, član autorskog tima izjavila je se poslovna sposobnost najčešće oduzima osobama sa invaliditetom (OSI) radi ostvarivanja socijalne zaštite i to predstavlja najveći stepen diskriminacije, a EU je rekla da to treba da se što prije riješi. Ona je takođe podsjetila da je pristupačnost objekata za OSI daleko od zadovoljavajućeg.

Samir Jaha, predstavnik Mladih Roma izjavio je da se već 14 godina bave programom za unaprijeđenje romske zajednice. Jaha tvrdi da je vlada usvojila strategiju i identifiovala ključne probleme poput obazovanja, prava na rad, učešća u kulturnom, političkom i ekonomskom životu. Ukupno 77% romske djece pohađa vrtiće i škole, a vlada je obezbijedila udžbenike za Rome u školama kao i besplatan prevoz u Podgorici, Nikšiću i Beranama. Prema njegovim riječima zdravlje Roma je lošije nego kod drugih naroda jer je prosječna starost Roma 59 godina.

Jovan Ulićević, direktor NVO-a Spektar rekao je da ne postoje zakonska ograničenja za LGBT osobe, ali nema javno vidjivih LGBT osoba u javnoj politici. On je podsjetio da je od 2013 godine postoji krivični zakon za one koji počine nasilje nad LGBT osobom.

Marko Jusić, predstavnik Prava djece izjavio je da i dalje veliki broj zdravstvenih ustanova nije prilagođen djeci sa invaliditetom. Jusić je podsjetio i da je naša zemlja jedna od vodećih po neuravnoteženom broju rođenih dječaka i djevojčica. Prema njegovima riječima svako peto dijete doživjelo je vršnjačko nasilje.

Marija Milić iz NVO Juventas izjavila je da iako je budžetom predviđena izgradnja novih bolnica godinama se ništa nije promijenilo na tom polju. Ona je takođe napomenula da 27% mladih se ne osjeća slobodno da pitaju izabranog ljekara o svemu što ih zanima.

Dina Bajramspahić iz Alternative izjavila je da imamo brutalne slučajeve nagrađivanja policijskih službenika koji prave krivična djela. Jedan službenik je prema njenim riječima ponovo zaposlen bez javnog oglašavanja i sada je komandir u Ulcinju, gdje je sa još tri policajca upotrijebio prekomjernu silu, a MUP je izjavio da su postupili po dužnosti.