Ministarstvo finansija mora hitno da objavi podatke o javnom dugu i deficitu u skladu sa evropskim pravilima, poručila je izvršna direktorica Društva statističara i demografa Crne Gore (DSD), Gordana Radojević.
„Navršava se deset godina otkako je Vlada usvojila Strategiju za implementaciju evropskih statističkih pravila u statistici javnih finansija. Iako Evropska unija (EU) već deceniju ulaže u razvoj ove statistike, Ministarstvo finansija i dalje ne objavljuje te podatke, iako ih ima“, kazala je Radojević.
Ona je upozorila da primjena ESA 2010 standarda značajno mijenja fiskalnu sliku Crne Gore, povećavajući procenat javnog duga i deficita u odnosu na bruto domaći proizvod (BDP).
„Time bi postalo jasno koliko je Crna Gora udaljena od ispunjavanja Mastrihtskih kriterijuma, prema kojima deficit ne smije prelaziti tri odsto BDP-a, a javni dug 60 odsto“, dodala je.
Bez validnih podataka nema napretka ka EU
Evropska komisija (EK) godinama naglašava da bez validnih podataka o stanju državnih finansija nije moguće zatvoriti ključna pregovaračka poglavlja, poput Statistike, Ekonomskih kriterijuma i Finansijskih i budžetskih odredbi.
Radojević je podsjetila da je Ministarstvo finansija još 2015. obećalo usklađivanje s ESA 2010 standardima, ali da se od tada promijenilo pet vlada, šest ministara finansija i pet glavnih pregovarača, dok ekspertski kadar u resoru nije mijenjan.
„Čak su neki od ključnih nosilaca ovog nezavršenog posla napredovali nakon 2020. godine, dok fiskalna transparentnost nije napredovala zajedno s njima“, kazala je.
Optužbe na račun Ministarstva finansija
Radojević je istakla da Ministarstvo finansija pokušava da prebacuje odgovornost na Monstat, uprkos nedostatku resursa u toj instituciji, koja prema izvještaju EK-u nedostaje 40 odsto potrebnog kadra.
„Umjesto jačanja nezavisnosti i kapaciteta Monstata, Ministarstvo finansija sprovodi zakonske izmjene kako bi formalno prebacilo svoj nezavršeni posao na ovu preopterećenu instituciju“, rekla je.
Rizik od prikrivanja podataka
Radojević je upozorila na finansijski i politički rizik od ignorisanja evropskih pravila u prikazivanju stanja javnih finansija.
„Primjer Grčke 2009. godine pokazuje koliko prikrivanje stvarnog stanja može biti opasno. Kada su podaci konačno objavljeni, povjerenje investitora se urušilo, a posljedice su pogodile najranjivije slojeve društva“, zaključila je.
Izvor: Mina Business