Skoro 25 odsto mladih na Zapadnom Balkanu nije uključeno ni u proces obrazovanja ni na trzište rada, pokazuju podaci regionalnog Vijeća za saradnju. Na prvi posao se u regionu čeka, u prosjeku, dvije godine, piše RTCG.
Preporuka Evropske unije (EU) državama na Balkanu je da analiziraju strukturu mladih i u skladu sa tim kreiraju politike zapošljavanja.
Oko 240 hiljada mladih na Zapadnom Balkanu traži posao. Prelazak iz obrazovnog sistema u poslovni svijet, za njih je najčešće dugotrajan i zahtjevan proces. Jedan od problema je što države regiona ulazi samo trećinu iznosa u odnosu na iznos koji države Evropske unije izdvajaju za mjere zapošljavanja mladih, podaci su regionalnog Vijeća za saradnju.
“Crna Gora je tu jedan od dobrih primjera na Zapadnom Balkanu, jer ona u odnosu na svoj GDP ulaže najviše. Godišnje 4 do 5 miliona se ulaže u zapošljavanje mladih u Crnoj Gori. Jedan dio tih sredstava ide na mjere koje sprovodi Ministarstvo za obrazovanje, sa programom koji je usmjeren ka mladima koji su završili univerzitete”, rekla je Vanja Ivošević iz regionalnog Vijeća za saradnju.
No, prije kreiranja mjera za zaposljavanje, potrebno je analizirati strukturu mladih koji traže posao, preporuka je EU. Skoro 25 odsto mladih, koji nijesu u procesu obrazovanja ili na tržištu rada, treba da budu pokretači promjena.
“Svaka država mora da prepozna potencijal mladih i da ga iskoristi na pravi način. Treba da pomogne mladima da unaprijede vještine, prije svega digitalne i one koje su odgovarajuće za neki posao, da im omoguće da počnu biznis. Sve je ovo potrebno da bi stvari krenule naprijed, a siguran sam da mladi treba i sami da kažu ‘ovo je najvažnije za nas'”, ocijenio je Kolin Vulf iz Evropske komisije.
Preduzetništvo bi moglo da bude razlog smanjenja migracija mladih iz regiona, koji idu u države EU radi posla. U Evropskoj komisiji smatraju da je iskustvo koje steknu u drugim državama, takođe važno.
Preporuka Evropske komisije je da države promovišu kvantitet i kvalitet poslova, kreiraju i sprovode aktivne mjere zapošljavanja, poboljšaju sistem obrazovanja i usklade ga sa potrebama trzišta rada.
Foto: RTCG