Silicijumska dolina (eng. Silicon Valley), iako nosi taj naziv ne predstavlja dolinu. To je region smješten u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, tačnije na jugu zaliva San Francisko. Dolina čak ne predstavlja ni administrativnu jedinicu pa samim tim nema ni utvrđene granice, a najtačnija prostorna odrednica Silicijumske doline bi možda bila „skup svih visokotehnoloških kompanija u oblasti Zaliva (u okolini gradova Ouklenda, San Franciska i drugih manjih naselja)“. Oko 6000 kompanija koje se bave visokom tehnologijom ostvarujući finansijski obrt veći od većine svjetskih država, srce su Silicijumske doline. Upravene zgrade Facebook-a, Google-a ili Apple-a smještene su upravo u Dolini.

Najveći grad u njoj je San Hoze, a procenjuje se da broji oko 2 miliona stanovnika.

Još početkom sedamdestih kada su na mjestu nekadašnjih vinograda i voćnjaka koji su krasili Dolinu zadovoljstva počele nicati moderne industrijske kompanije počelo je interesovanje javnosti za ovu regiju. Kako je silicijum jedna od glavnih sirovina za proizvodnju poluprovodnika i računara (prvih proizvoda novih industrijskih postrojenja), ali i mikročipova koji su proslavili regiju u svijetu ime Silicijumska dolina došlo je samo po sebi. Serijal članaka koji je u lokalnim novinama izlazio početkom sedamdesetih pod ovim nazivom zauvjek je kumovao imenu čitave oblasti, a ono je postalo globalno poznato i priznato početkom osamdesetih godina prošlog vijeka.

Фотографија корисника Jovana Ratković

Silicijumska dolina i danas kao i prije nekoliko decenija predstavlja mjesto koje simbolizuje šansu da kroz razvoj modernih tehnologija ostvarite svoj „američki san“. Podsjeća vas da ako imate pravu ideju i vjeru u sebe možete i vi započeti svoj biznis iz stare garaže i postati svjetski poznati i bogati. Direktori multimilionskih kompanija koji vode sastanke glavnih odbora kompanije u šatoru svoje vile izgrađene odmah pored prihvatilišta za beskućnike ulivaju vam nadu da do uspjeha možete doći i ako ne slijedite sve konvencionalne tokove modernog društva, pod uslovom da je vaša ideja dovoljno dobra, a vi dovoljno snažni da je iznesete na svetljost dana.

Фотографија корисника Jovana Ratković

Ipak, ovaj ležerni i drugačiji pristup poslovanju ne znači i nedostatak ambicije. Upravo nasuprot tome, ambicija ovih ljudi i njihovih kompanija da zagospodare svjetskim tržištem njihova je najočiglednija osobina. Cilj je da se u sljedećih nekoliko godina svijet još više poveže, da globalna mreža postane još veća povezujući skoro sve; mobilne telefone, računare, satove, “pametne” kuće, sredstva prevoza itd… Ovaj proces je već uveliko započeo, a vođen je baš iz Silicijumske doline, mjesta koje našu civilizaciju decenijama vodi u tehnološku budućnost.

Izvor: Zanimljiva geografija

Фотографија корисника Jovana Ratković

Фотографија корисника Jovana Ratković

Фотографија корисника Jovana Ratković

Фотографија корисника Jovana Ratković