Mladi BeranaBerane, Budva, Plužine i Šavnik svim osnovcima kupuju udžbenike

Priča o zabranjenoj ljubavi u vremenu kada je sve bilo dozvoljeno.

Velika nagrada za roman Francuske akademije.

Februar 1945. u nacističkoj Nemačkoj. Drezden su bombe sravnile sa zemljom, a iz katedrale se čuo plač novorođenčeta pre nego što se i ona srušila. Žena je uspjela da donese na svet Vernera, „poslednjeg od nas“, a onda poginula. Beba je povjerena Marti, koja će preći Atlantik kako bi pobjegla iz razorene Nemačke. Vernera Zilha će usvojiti Amerikanci i on ne zna ništa o svojoj biološkoj porodici.

U Njujorku 1969. harizmatični mladić Verner upoznaje porodicu žene u koju je zaljubljen. Njena majka će ga se uplašiti čim ga bude ugledala. Šta ona zapravo zna o njegovim roditeljima? Neočekivano otkriće o Vernerovom nimalo slavnom porijeklu prijeti da ugrozi njegovu vezu. Ako zaista želi da se bori za ljubav, Verner će morati da se suoči sa svojom prošlošću i potraži svoj pravi identitet, čiji je jedini trag ušiven na bebinoj odjeći: „Ovo dete se zove Verner Zilh. Nemojte mu mijenjati ime. On je poslednji od nas.“

U ovoj intrigantnoj priči Adelaid de Klermon-Toner nas vodi u dve epohe i na dva kontinenta: u Njujork sedamdesetih godina XX veka, njegovu živahnost i slobodu, i u Njemačku tokom Drugog svjetskog rata, njenu sramotu i okrutnost. Jesmo li odgovorni za greške naših predaka? Kada nas prošlost i odluke naše porodice sprečavaju da nastavimo dalje i živimo svoj život?

„Jedan savjet: ne počinjite ovaj uzbudljivi roman pre spavanja, ili ćete ostati budni cijele noći.“ Psychologies