Stopa suicida u Crnoj Gori je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u vrhu evropske ljestvice, i dvostruko veća od evropskog prosjeka, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

“Ovaj poražavajući broj života izgubljenih od suicida govori u prilog tome da problem suicida u našoj državi još nije prepoznat od donosilaca odluka i kreatora zdravstvenih i socijalnih politika, i da mu ne pristupamo dovoljno posvećeno, odlučno i odgovorno”, saopšteno je iz KCCG-a povodom 10. septembra, Svjetskog dana prevencije suicida.

Navodi se da svako samoubistvo ima dalekosežne društvene, emocionalne i ekonomske posljedice i duboko pogađa, kako pojedince, tako i njegove zajednice.

Ocjenjuje se da prevencija suicida, što podrazumijeva i kreiranje strategije, mora biti postavljena kao prioritet.

Ističe se i da bi mjere spriječavanja ovog kompleksnog fenomena bile efikasne, one moraju uključivati saradnju brojnih društvenih sektora.

“Krajnje je vrijeme da svi, kao pojedinci, zajednice, institucije i Vlada, promijenimo narativ i započnemo razgovor o problemu suicida i mentalnom zdravlju”, smatraju u KCCG.

Upozorava se da je suicid i dalje veliki javnozdravstveni izazov, sa više od 700 hiljada smrtnih slučajeva svake godine u svijetu.

“Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svakih 40 sekundi jedna osoba na svijetu završi život suicidom, a svakih 11 minuta ta osoba je adolescent”, kaže se u saopštenju.

Iz KCCG-a su kazali da je tema ovogodišnjeg Svjetskog dana prevencije samoubistava, ali i za naredne tri godine “Promjenimo narativ o samoubistvu”.

“Promjenu narativa ove godine počinjemo pozivom na akciju, te je slogan “Započnimo razgovor”, naveli su iz KCCG-a.

Kako su dodali ta tema ima za cilj podizanje svjesnosti o važnosti smanjenja stigme i rušenja tabua u kontekstu mentalnog zdravlja kako bi podstakli otvorene razgovore o tom gorućem problemu, što je prvi korak ka bilo kakvom napretku u prevenciji samoubistava.

“Promjena narativa o samoubistvu znači transformaciju načina na koji percipiramo ovo složeno pitanje i prelazak sa tradicionalne kulture ćutnje i stigme na kulturu otvorenosti, razumijevanja i podrške”, zaključuje se u saopštenju KCCG-a.