Stručni tim za Q groznicu, u okviru Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, obraća se javnosti nakon niza poluinformacija i netačnih izjava koje su izazvale konfuziju među građanima.

Ovim saopštenjem žele razjasniti prirodu bolesti i upoznati sve aktere o obavezama i mjerama koje je potrebno preduzeti kako bi se situacija stavila pod kontrolu.
Q groznica je zarazna bolest koja pogađa mnoge životinjske vrste i spada u grupu zoonoza, što znači da se može prenijeti sa životinja na ljude. Bolest je prisutna na svim kontinentima i endemična je u gotovo svim područjima u kojima postoje životinje – rezervoari uzročnika. Iako se pojavljuje u skoro svim evropskim zemljama, ne postoje jedinstveni standardi za kontrolu ove bolesti; svaka zemlja preduzima mjere u skladu sa procjenom rizika i stepenom opasnosti.
Kod životinja, Q groznica najčešće izaziva klinički neprimjetnu infekciju. Kada se manifestuje, može uzrokovati pobačaje, metritis, zaostajanje posteljice, sterilitet i pad mliječnosti kod goveda, dok kod malih preživara može dovesti do povišene temperature, malaksalosti, upala pluća, upala zglobova, pobačaja i mastitisa.
Uzročnik bolesti može se širiti urinom, fecesom, mlijekom, posteljicom i plodovim vodama tokom porođaja ili pobačaja. Ljudi se mogu inficirati udisanjem aerosola ili prašine kontaminirane uzročnikom, te direktnim kontaktom sa oboljelim životinjama. Iako je rijedak, moguć je i prenos putem sirovog, termički neobrađenog mlijeka. Krpelji i glodari takođe mogu prenijeti bolest.
Posebno su izloženi riziku oni koji imaju čest kontakt sa životinjama, uključujući veterinare, farmere, radnike u klanicama i laboratorijsko osoblje. Rizik od obolijevanja povećava se u sezoni teljenja, jagnjenja i jarenja. Stoga je od ključne važnosti primjena zoohigijenskih i biosigurnosnih mjera te korištenje odgovarajuće zaštitne opreme. Bolest se liječi antibioticima iz grupe tetraciklina.
Ove godine, Crna Gora je zabilježila povećanje broja slučajeva Q groznice na farmama u opštinama Danilovgrad i Nikšić. Kako bi se situacija stavila pod kontrolu, formiran je Stručni tim koji je izradio Naredbu za sprečavanje, otkrivanje i suzbijanje bolesti. Naredbom su propisane obaveze svih karika u lancu odgovornosti, uključujući uzorkovanje, testiranje, te usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje PCR pozitivnih životinja ili seropozitivnih sa izraženim kliničkim simptomima.
Stručni tim apeluje na sve strane da se pridržavaju odredbi Naredbe, uključujući blagovremeno neškodljivo uklanjanje eutanazijom i zakopavanjem bolesnih životinja, izdvajanjem sumnjivih životinja, sprječavanjem ulaska neovlašćenih lica, prijavljivanjem promjena zdravstvenog stanja i sprovođenjem mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
Nedostatak poštovanja propisanih mjera može dovesti do neefikasnog suzbijanja zaraze i produženja trenutne situacije. Stručni tim apeluje na lokalne samouprave da preduzmu odgovarajuće mjere u slučajevima kada držaoci životinja odbijaju saradnju, te na građane da ne doprinose širenju zaraze.
Nadamo se da će svi akteri postupati u skladu sa etičkim principima i zakonskim obavezama, čime ćemo ubrzati izlazak iz trenutne situacije i minimizirati posledice za sve uključene strane.
Stručni tim za Q groznicu
Sunčica Boljević, dr vet. med., Milan Rogošić, dr vet. med., mr Ervin Bučan, dr vet. med., mr Laušević Dejan, dr vet. med., dr Bojan Adžić, dr vet. med., Marko Nikolić, dr vet. med., Milivoje Šaletić, dr vet. med.