U Crnoj Gori registrovano je 25 slučajeva obolijevanja od morbila do današnjeg dana, što predstavlja ozbiljan razlog za zabrinutost, upozorava Milko Joksimović iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Prema njegovim riječima, širenje morbila može brzo poprimiti razmjere epidemije, naročito ukoliko dođe do širenja između više lanaca prenosa, čime bi se moglo oboljeti veliki broj ljudi u veoma kratkom vremenskom periodu.
Joksimović ističe da je posebno zabrinjavajuće što oko 28.000 djece između 1 i 18 godina nije primilo nijednu dozu vakcine protiv morbila, zaušaka i rubele, dok je sličan broj djece primio samo jednu dozu vakcine. Takođe, upozorava na pad obuhvata i kod drugih vakcina iz redovnog kalendara, uključujući one protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, tuberkuloze, kao i kod revakcinacija u osnovnim i srednjim školama.
„Ključna poruka roditeljima je da ne čekaju i da što prije vakcinišu svoju djecu. Pozivamo sve članove zajednice da nas podrže i da ne očekuju samo od zdravstvenog sektora da preduzme sve mjere. Važno je da vakcinacija postane rutinska i obavezna aktivnost,“ naglasio je Joksimović.
Pedijatar iz Tivta, dr Jovan Raičević, upozorava da zbog niskog obuhvata vakcinacije Crna Gora može biti na ivici veće epidemije. „Fitilj je već zapaljen i samo je pitanje trenutka kada će veća epidemija eksplodirati. Kada dođe do eksplozije, možemo očekivati i učestale komplikacije kao što su upale pluća, upale ušiju, dijareje, pa i ozbiljnije komplikacije poput trajnog oštećenja vida, encefalitisa i smrtnog ishodа,“ rekao je dr Raičević.
On takođe ističe da je važno razumjeti da MMR vakcina nema nikakve veze sa autizmom, što je naučno dokazano, te da je vrijeme da roditelji prevaziđu ovaj strah i zaštite svoju djecu.
Nadležni apeluju na sve roditelje i članove zajednice da shvate ozbiljnost situacije i da preduzmu potrebne korake kako bi se sprečila potencijalna epidemija i očuvalo zdravlje djece.
Izvor: RTCG