Mještani mjesnih zajednica Trešnjevo, Zabrđe i Slatina, zatražili su od nadležnih državnih i opštinskih organa da preduzmu odgovarajuće mjere u cilju poštovanja utvrđenog režima saobraćaja na putu koji od Andrijevice vodi do planine Gradišnjice.
Oni su podsjetili da su se i ranije u više navrata sličnim zahtjevima obraćali relevantnim institucijama, zahtijevajući da se spriječi prolazak teških kamiona koji su minulih godina pričinili ozbiljna oštećenja na pomenutoj saobraćajnici, piše Dan.
Međutim, kako su naveli, ništa nije urađeno da se zaustavi bahato ponašanje koncesionara koji, transportujući balvane s ovog područja, sistematski uništavaju asfaltnu podlogu, postavljenu 2013. godine, zahvaljujući sredstvima izdvojenim iz evropskih fondova.
” Posebno smo se radovali kada je izvršena rekonstrukcija i asfaltiranje puta koji od Andrijevice vodi do Gradišnjice, planine koja predstavlja pravi prirodni biser na sjeveru i izvor života za više sela. Tamo se nalaze naši katuni i brojne druge vrijednosti koje zaslužuju posebnu pažnju. Međutim, koncesionari, svakodnevno transportujući balvane teškim kamionima, uništavaju asfaltnu podlogu. Tako je put pretrpio ozbiljna oštećenja na više mjesta, jer nesavjesni pojedinci zanemaruju saobraćajne znakove kojima je zabranjeno kretanje kamionima s teretima većim od 20 tona. Zato ponovo apelujemo na nadležne organe da konačno zaustave divljački pohod onih koji, zanemarujući opšte dobro, vode računa samo o ličnim interesima. Ako se nastavi s dosadašnjom praksom, put prema Gradišnjici će, umjesto asfaltom, biti popločan rupama i dubokim kraterima ” , istakao je mještanin Trešnjeva Branko Kastratović.
Završetak rekonstrukcije puta Zabrđe – Gradišnjica, koja je podrazumijevala postavljanje asfaltnog zastora u dužini od 7,7 kilometara, ozvaničen je početkom 2013. godine. Radilo se o projektu vrijedanom 759.260 eura, finansiranom od strane Evropske unije u iznosu od 561.852 eura, dok su ostala sredstva obezbijedili Vlada Crne Gore, Opština Andrijevica i Regionalna razvojna agencija za Bjelesicu, Komove i Prokletije. Tada je, presijecajući svečanu vrpcu, predstavnik delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Džordž Vizner naglasio da je uvjeren da će pomenuta saobraćajnica ubrzati lokalni razvoj i poboljšati uslove života na ruralnom području opštine Andrijevica.
“Nadamo se da će, nakon realizacije ovog projekta, ne samo svakodnevni život zajednica u okruženju biti ugodniji tokom svih godišnjih doba, nego da će poboljšati i turističku, sportsku i poljoprivrednu ponudu i uticati na povećanje sveukupnih prihoda “, kazao je Vizner prilikom otvaranja puta.
Mještani tvrde da su se njegova nadanja dobrim dijelom izjalovila i da država u međuvremenu nije preduzela nijedan konkretan potez u cilju pune valorizacije prirodnih resursa Gradišnjice i okolnih planina.
“Put je napravljen u nadi da će se na taj način pospješiti valorizacija potencijala naše opštine. Međutim, zahvaljujući pogrešnoj državnoj strategiji, kojom su šumsko i vodeno bogatstvo ustupljeni na korišćenje tajkunskim organizacijama, Gradišnjica je poslužila samo kao rezervat za bogaćenje privilegovanih pojedinaca. Dobro je što smo, bar zasad, spriječili da se nastave aktivnosti u vezi izgradnje hidroelektrana na Gradišnjici.
Ali nije dobro što su izostale neophodne podsticajne mjere koje bi privukle direktne investicije i koje bi doprinijele da određene kompanije prošire svoje uslužne i druge kapacitete. Nije došlo ni do potpune realizacije strateški značajnih projekata koji bi inicirali adekvatnu valorizaciju regiona Bjelasice i Komova. U takvom ambijentu logično je da i turizam u u opštini Andrijevica stagnira, iako resursi kojima raspolaže mogu da donesu velike benefite ne samo lokalnoj zajednici nego i čitavoj državi ” , naglasio je Kastratović.
Slično mišljenje su iznijeli i iz NVO „Gradišnjica“, smatrajući da se bez adekvatne zaštite prirodnih potencijala ne može govoriti o razvoju turizma i poljoprivrede u andrijevičkoj opštini.
“Koncesionari ne uništavaju samo puteve. Oni za sobom ostavljaju pravu pustoš u našim šumama. To je totalna devastacija prirodnog blaga kojim raspolaže Gradišnjica. Zato je, umjesto ovako maćehinskog odnosa, potrebno preduzeti niz dodatnih aktivnosti, od izgradnje smještajnih kapaciteta i stvaranja raznovrsne turističke ponude, pa sve do modernizacije putne mreže i adekvatne zaštite postojećih prirodnih blagodeti. U tom pravcu od Vlade Crne Gore, Ministarstva turizma, turističkih organizacija, lokalne uprave, civilnog sektora i lokalnog stanovništva ponovo tražimo da daju puni doprinos zaštiti i očuvanju Gradišnjice, koja je, kao svojevrsna prirodna oaza, prepoznata na turističkoj mapi Evrope i svijeta ” , naveli su iz NVO „Gradišnjica‘‘.
Iz NVO „Gradišnjica’’ tvrde da su koncesionari minulih godina, transportujući građu, bitno uticali da dođe do uništavanja ribljeg fonda.
“Rijeka Gradišnjica je u minulim vremenima bila toliko bogata pastrmkom da su je mještani slobodno rukama vadili. Međutim, koncesionari su put za transport šume napravili rječnim koritom čime je uništeno glavno mrestilište u dijelu Male rijeke. Tako je došlo do drastičnog smanjenja ribljeg fonda. Zato insistiramo da nadležni preduzmu odgovarajuće mjere za adekvatno poribljavanje Gradišnjice, jer bi se na taj način povratila njena puna atraktivnost ” , kazali su iz NVO „Gradišnjica’’.
Mještani podsjećaju da je priča o otvaranju pogona za preradu ljekobilja i šumskih plodova na području Gradišnjice ostala samo mrtvo slovo na papiru.
“Gradišnjica je izuzetno bogata ljekobiljem i šumskim plodovima. Na to ukazuje i podatak da ovdje tokom ljeta boravi veliki broj ljudi koji sakupljaju plodove iz prirode. Taj posao donosi popriličnu zaradu. Zato smo godinama ukazivali da bi instaliranje otkupnih centara i prerađivačkih pogona dodatno podstaklo lokalno stanovništvo da se bave ovim unosnim poslovima, a ujedno bi i lokalna zajednica imala značajnu korist od toga. Međutim, sve se završavalo samo na obećanjima, zbog čega nakupci i dalje najviše profitiraju od ovog posla “, ističu mještani.
foto: Dan online