Pravoslavna crkva i vjernici danas slave praznik posvećen Prepodobnoj mati Paraskevi – u narodu poznatoj kao Sveta Petka. Ova slavna svetiteljka, veoma poštovana među našim narodom, smatra se zaštitnicom žena, a poznata je po tome što je pomagala bolesnima i siromašnima. Vjernici joj se obraćaju molitvom, tražeći pomoć i spas od bolesti i drugih životnih nevolja.

Sveta Petka je istorijska ličnost i ubraja se u red svetih. Živjela je krajem 10. i početkom 11. vijeka, prije podjele hrišćanstva, i potiče iz Epivata, u Maloj Aziji. Rođena je u imućnoj i pobožnoj porodici, a zamonašila se nakon smrti roditelja u crkvi Svete Sofije u Carigradu, gdje je dobila ime Paraskeva. Prema predanju, provela je mnogo godina u pustinji u postu i molitvi, vodeći usamljenički život. Predanje kaže da joj se u snu javio anđeo i uputio je da se vrati u otadžbinu i širi vjeru Hristovu. Zato se Sveta Petka na ikonama predstavlja u monaškoj odjeći, sa krstom u ruci.

Jedna je od najvećih misionarki hrišćanske vjere i poštuje se u cijelom pravoslavnom svijetu. Kult Svete Petke u našem narodu posebno je ojačao krajem 14. vijeka, posle Kosovske bitke. Prve zapise o svetici i o prenosu moštiju svete Petke iz Vidina u Srbiju ostavio je Grigorije Camblak, srednjovjekovni pisac i crkveni poglavar, kijevski mitropolit i autor mnogih djela koja su ušla u staru bugarsku, srpsku i rusku književnost.

Njene čudotvorne mošti tokom vremena su više puta premještane – u Trnovo, Carigrad, Beograd – da bi od 1641. godine počivale u rumunskom gradu Jaši. U Crnoj Gori postoji oko 250 crkava posvećenih Svetoj Petki, često u blizini izvora za koje se vjeruje da su ljekoviti.

Na ovaj dan dešavala su se velika čuda. Po običajnom kalendaru, danas se ne pere veš, ne šije, niti se obavljaju teški poslovi, posebno to ne treba da rade žene.