The Movement logo - in English

Danas 8. maja se međunarodno obilježava Dan crvenog krsta i polumjeseca, organizacije koja je poznata kao najpriznatija i najrasprostranjenija humanitarna organizacija na svijetu.

Ovaj dan se obilježava u znak sjećanja na Anri Dinana, švajcarskog filantropa i jednog od osnivača organizacije.
Međunarodni pokret Crvenog krsta i Crvenog polumeseca je međunarodna, humanitarna organizacija sa sjedištem u Ženevi. Osnovao ju je Anri Dinan 1863. godine u Ženevi sa osnovnim ciljem ublažavanja ljudske patnje, zaštite ljudskog života i zdravlja kao i osiguravanje poštovanja ljudskog bića.
Međunarodni pokret se sastoji iz nekoliko različitih organizacija koje su međusobno pravno odvojene, ali ih veže ista misija, isti simboli, statuti i upravljačka tela, a to su:
Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) – privatna humanitarna institucija osnovana 1863. godine u Ženevi. Komitet ima 25 članova i njegova misija je da pod međunarodnim humanitarnim pravom štiti živote i dostojanstvo žrtava međunarodnih i građanskih sukoba.
Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca (MFCK) – osnovana 1919. godine koordiniše između 190 Nacionalnih društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca širom sveta. Na međunarodnom nivou, Međunarodna federacija vodi i koordiniše, u kooperaciji sa Nacionalnim društvima, akcijama spasavanja i pružanja humanitarne pomoći i podrške stanovništvu zahvaćenim masovnim nesrećama. Sedište sekretarijata Međunarodne federacije nalazi se u Ženevi.
Nacionalna društva Crvenog krsta i Crvenog polumeseca – u gotovo svakoj državi na svetu postoji Nacionalno društvo Crvenog krsta ili Crvenog polumeseca. Trenutno, 190 Nacionalnih društava su priznata od strane MKCK-a i isto toliko društava su članice Međunarodne federacije. Nacionalna društva deluju u svojim matičnim državama u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom i misijom i statutom Međunarodnog pokreta, ali mogu, u skladu sa njihovim mogućnostima i potrebama, preduzeti ostale humanitarne zadatke koji nisu direktno definisani međunarodnim humanitarnim pravom, pa tako mnoga Nacionalna društva sarađuju usko sa zdravstvenim sistemom njihove zemlje i pružaju hitne medicinske usluge.