Svjetski dan zaštite životne sredine ustanovile su Ujedinjene nacije 1972. godine na Štokholmskoj konferenciji o čovekovom okruženju (od 5. do 16. juna 1972. godine), koja je nastala kao rezultat diskusija o integraciji međuljudskih interakcija i životne sredine. Godinu dana kasnije, 1973. održan je prvi Svjetski dan zaštite životne sredina sa temom „Samo jedna zemlja“.

 

Svetski dan zaštite životne sredine obiljažava se svake godine 5. juna i podstiče svijest i akciju za zaštitu životne sredine. Podržavaju ga mnoge nevladine organizacije, preduzeća, vladini subjekti i predstavlja primarni dan rada Ujedinjenih nacija koji podržava životnu sredinu.

 

Prvi put održan 1973. godine, i bio je platforma za podizanje svesti o pitanjima životne sredine kao što su zagađenje mora, prenaseljenost, globalno zagrijavanje, održivi razvoj i zločin protiv divljih životinja. Svjetski dan zaštite životne sredine je globalna platforma za javno informisanje, sa učešćem iz preko 143 zemlje godišnje, uključuje učešće iz Argentine, Australije, Austrije, Brazila, Kanade, Čilea, Danske, Finske, Francuske, Nemačke, Indije, Izraela, Italije, Japana, Meksika, Poljske, Južne Afrike i Sjedinjenih Država. Obezbijedio je temu i forum za preduzeća, nevladine organizacije, zajednice, političare i aktiviste koji zagovaraju ekološke ciljeve.