Na beranskom aerodoromu održaće se po četvrti put Međunarodna hidroavio regata “MONTADRIA 2024” u petak 27. septembra 2024. godine. Svečano otvaranje planirano je za 17 časova. Ove godine očekuje se dolazak oko dvadeset letjelica.

Program regate za Berane 27.09.2024. godine na beranskom aerodromu:
17:00 – Svečano otvaranje: Pozdravni govori
17:30 – Nisko prelijetanje hidroaviona iznad ceremonijalnog prostora od strane učesnika i gostiju MONTADRIA
18:00 – Demonstracija hidroaviona, izložba „Istorija hidroavijacije u Crnoj Gori“ na sceni, statička izložba hidroaviona i štandovi
Međunarodna hidroavio regata MONTADRIA ima za cilj:
Očuvanje tradicije hidroavijacije i istorijski osvrt – Podsjećanje na bogatu tradiciju vazduhoplovstva u Beranama kao i istorijat hidroavijacije u Crnoj Gori, koja traje već 111 godina, očuvanje i promocija ovog važnog dijela nacionalne istorije.
Edukacija o hidroavijaciji – Povećanje svijesti među stanovništvom, novinarima i državnim institucijama o potencijalnim primjenama amfibijske hidroavijacije u svakodnevnom životu i različitim aktivnostima za razvoj turizma i saobraćaja, protivpožarne aktivnosti, ekološki monitoring i zaštita zona Nacionalnih Parkova za ribarenje i staništa ptica, vazdušni monitoring granica, kontrola plovila, migracije životinjski vrsta i ribe i dr.
Stvaranje platforme za avijatičare – Razvoj organizovane platforme koja okuplja hidroavijatičare, privatne pilote, aeroklubove, letačke asocijacije, komercijalne operatere, te proizvođače vazduhoplova i opreme iz cijelog svijeta radi razmjene iskustava, razvijanje i razmjena kulturoloških veza iznanja i prezentacije dostignuća u oblasti aviajcije.
Promocija prirodnih ljepota Berana i Crne Gore – Korišćenje događaja za prezentaciju prirodnih ljepota Berana i Crne Gore kao idealne prirodne sredine za obavljanje amfibijskih operacija međunarodnoj publici i jačanje njenog ugleda kao turističke destinacije.
Prezentaciju mogućnosti hidroaviona u Crnoj Gori za panoramske i ekskurzione letove, brzu, komfornu, atraktivnu i bezbjednu logistiku gostiju, transport turista unutar zemlje i povezivanje s regionalnim čvorištima, kao i druge vazduhoplovno tehničke aktivnosti poput: potrage i spasavanja, evakuacije povrijeđenih turista, jaht-keteringa, zamjene posade na pučini, Fly&Dive aktivnosti i dr.
Revitalizaciju i relaksacija saobraćaja korišćenjem amfibijske hidroavijacije.
Razvoj vazduhoplovne infrastrukture hidrodruma u kombinaciji sa sportskim i turističkim aerodromima i heliodromima, kao i njihovo povezivanje sa regionalnim centrima.
Učešće u regionalnim projektima poput EU IPA ADRI SEAPLANES i South Adriatic pod pokroviteljstvom EU i Svjetske Banke.