CKB banka

Na kraju trećeg kvartala koeficijent adekvatnosti kapitala banke značajno je iznad zakonskog minimuma, navode iz banke.

Konzervativna kreditna politika, dodatne rezerve i integracija sa Podgoričkom bankom osnovni su razlozi što je Crnogorska komercijalna banka za devet mjeseci tekuće godine bila u gubitku. To su kazali Pobjedi iz ove banke, članice OTP grupe koja je na kraju trećeg kvartala bila u minusu 614 hiljada eura.
Sredinom jula prošle godine CKB je kupila 90,56 odsto akcija tadašnje Sosijete ženeral banke Montenegro za 40,46 miliona eura. Tada je banka vratila ime Podgorička banka.
Odgovarajući na pitanje koji je razlog da banka na kraju devetog mjeseca zabilježi minus iz CKB su kazali da „u skladu sa standardima OTP grupe, banka primjenjuje konzervativnu kreditnu politiku kako bi bila još spremnija na izazove koji bi mogli nastati u budućem periodu“.
Uzimajući u obzir makroekonomska očekivanja u Crnoj Gori tokom krize uzrokovane korona virusom, ove godine smo izdvojili dodatne rezerve. Takođe, proces integracije sa Podgoričkom bankom prouzrokovao je dodatne, vanredne troškove knjižene jednokratno u ovoj godini, objasnili su iz CKB.
Na kraju trećeg kvartala, kako su kazali, koeficijent adekvatnosti kapitala banke značajno je iznad zakonskog minimuma.
Podsjetimo da banka za šest mjeseci tekuće godine nije bila u minusu već u plusu 364 hiljade, kao i za tri mjeseca kada je profit bio 1,64 miliona eura. I prošlu godinu CKB je završila u plusu blizu pet miliona eura, a 2018. godine profit je bio deset miliona, godinu ranije 9,1 milion, 2016. godine 2,87 miliona, 2015. godine 7,1 milion…
Na pitanje kakav rezultat očekuju na kraju tekuće godine iz CKB su kazali da „uprkos pandemiji, banka bilježi stabilan rast i u sektoru poslovanja sa stanovništvom i u sektoru poslovanja sa privredom uz stabilnu profitabilnost na operativnom nivou“.
“U skladu sa makroekonomskim očekivanjima međunarodnih finansijskih institucija za Crnu Goru, ne očekujemo da će u posljednjem kvartalu ove godine doći do značajnih promjena. Potencijalni oporavak privrede i ekonomije iduće godine će direktno uticati na povećanje platnog prometa, kreditiranja privrede i stanovništva a samim tim i do povećanja profitabilnosti banke”, objasnili su iz CKB.
Podsjetimo da su sve banke u sistemu na kraju trećeg kvartala ostvarile profit od 25,3 miliona eura. Jedanaest banaka je u plusu a dvije u gubitku – pored CKB a Adriatik banka za 1,05 miliona.
Ovogodišnji devetomjesečni profit je upola manji od prošlogodišnjeg kada je sistem bio u plusu 49,7 miliona eura.
Kako je Pobjeda već objavila najveći profit za devet ovogodišnjih mjeseci od 5,58 miliona eura ostvarila je Podgorička banka, potom Erste sa 4,58 miliona, Hipotekarna 3,73 miliona, NLB 3,13 miliona, Adiko banka 2,77 miliona, a Universal kapital 1,48 miliona eura.
Dobit Lovćen banke je 1,42 miliona, Prve banke 1,09 miliona, Komercijalne banke Podgorica 669 hiljada, Zapad 526 hiljada, a Zirat 338 hiljada eura.
Izvor: Pobjeda