Mladi BeranaU privatnim apotekama još ima zaliha ‘’trusopta“ i ‘’cosopta’’

Kapi za oči ,,trusopt“ i ,,cosopt“, koje se koriste za liječenje glaukoma, neće moći da se uvoze najmanje pola godine, a kako je Pobjedi potvrđeno, za sada ih ima iz zaliha u privatnim apotekama.

Kako su juče saopštili iz apotekarske ustanove „Montefarm“, kompanija ,,Merc Sharp & Dohme IDEA INC.“ (MSD) koja proizvodi ove kapi, poslala je obavještenje u kojem navode da su prodali licencu za te proizvode.

To na svjetskom nivou uslovljava brojne administrativne promjene koje, kako je navedeno u dopisu kompanije, traju nepredviđeno dugo.

Iz kompanije su istakli da zbog posljedica toga, u narednih šest mjeseci neće moći da obezbijede kontinuirano snabdijevanje predmetnim ljekovima – kazali su iz „Montefarma“.

Oni su poručili da se građani za kapi mogu interesovati i u privatnim apotekama koje imaju ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje. U slučaju bilo kakavih promjena, javnost će, kažu u „Montefarmu“ biti blagovremeno obaviještena.

Oftalmološkinja iz privatnike klinike „Optimal“ dr Edita BradarićFiles za Pobjedu kaže da su ,,trusopt“ i ,,cosopt“ neophodni ljekovi za liječenje glaukoma, te da se umjesto njih moraju pojaviti druge paralele. – Za ,,trusopt“ imamo zamjenu, ali se plaća, to je lijek iz iste skupine, a što se tiče ,,kosopta“ to je kombinacija dva lijeka ,,trusopta“ i jednog beta blokera ,,timadrena“ kojeg proizvodi „Hemomont“ kojeg takođe nema, no ima paralela „glaumol“ koji proizvodi „Galenika“ – kazala je dr Bradarić-Files. Ona ističe da će se ljekari truditi da pacijentima omoguće adekvatnu terapiju, kao i da će paralela sigurno biti. Naša sagovornica naglašava da u eri generičkih ljekova onaj koji je prvi otkrio formulu i proizveo lijek ne može vječno imati tu licencu i zarađivati na njemu, nego da će i drugi proizvođači moći da proizvode te kapi uz manji cijenu, a isti kvalitet.

Bradarić-Files je objasnila da je glaukom oštećenje očnog živca koje nastaje iz više uzroka, a jedan od glavnih riziko faktora je povećan očni pritisak. – Glaukom je tiho i podmuklo oboljenje jer nema jasnih simptoma, a postepeno gubljenje vida počinje na periferiji vidnog polja i nakon toga godinama se vidno polje sužava – kazala je ona. Naglasila je da pacijenti redovnim kontrolama, posebno poslije 40 ili 50 godine, moraju prilikom odlaska kod ljekara za naočare sagledati kompletan pregled očnog dna. – Glavna dijagnostika nije samo pregled i mjerenje očnog pritiska nego vidno polje i skener očnog živca ili OCT – istakla je ona.

foto: portalanalitika.me