UP primila novu donaciju vrijednu 290.000 eura

Na ceremoniji održanoj danas u Podgorici, Sektor za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma Uprave policije – primio je donaciju nove opreme u vrijednosti od 290.000 EUR. Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori je obezbijedila hardversku opremu u vrijednosti od 240.000 eura, dok su Evropska unija i Savjet Evrope investirali 50.000 eura u razvoj računarskog programa za prikupljanje i analizu finansijskih obavještajnih podataka.

Judy Rising Reinke, ambasadorka SAD u Crnoj Gori je izjavila da „američka Vlada ponosno podržava Crnu Goru u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala kroz jačanje kapaciteta Sektora za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma Uprave policije. U toku protekle godine pomagali smo Sektoru da razvije mrežu za razmjenu zaštićenih podataka, što je posebno važno jer dio Sektora služi kao finansijsko-obavještajna jedinica (FOJ), od koje se zahtijeva da ispuni međunarodne standarde za zaštitu osjetljivih bankovnih i finansijskih podataka kojima raspolaže.“

Sistematsko prikupljanje podataka je ključni preduslov za bolje procesuiranje krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorizma. Novi računarski program za upravljanje slučajevima, doniran od strane EU i Savjeta Evrope, će biti operativan u januaru 2021. godine i omogućiće elektronsko prikupljanje, procesuiranje i razmjenu finansijskih obavještajnih podataka.

“U godišnjem izvještaju o Crnoj Gori, objavljenom prije dva dana, primijetili smo da je Crna Gora napravila određeni napredak u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, da su početni rezultati postignuti u slučajevima pranja novca, kao i da se kontunuirano jačaju kapaciteti nadležnih organa u ovoj oblasti. Međutim, sistemski nedostaci nastavljaju da koče cio lanac krivične pravde u slučajevima pranja novca. Računarski program za upravljanje slučajevima, koji doniramo kroz naš zajednički program sa Savjetom Evrope, će unaprijediti interne operacije i unaprijediti međuinstitucionalnu saradnju. Uparen sa donacijom naših američkih kolega, ovo je dobar korak ka uspostavljanju funkcionalnog institucionalnog okvira za sprečavanje i otkrivanje slučajeva pranja novca i finansiranja terorizma“, kazala je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ambasadorka Oana-Cristina Popa.

Ambasadorka Popa je dodala da se unaprijed raduje saradnji sa crnogorskim institucijama na ubrzavanju reformi u oblasti pravde, slobode i sigurnosti, jer građani očekuju da vide konkretne rezultate i koristi od nove administracije.

Evgenia Giakoumopoulou, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici je podvukla da „unaprijeđena hardverska oprema, koja će omogućiti da računarski program u januaru 2021. postane operativan, doprinosi ispunjenju jednog od najvažnijih prioriteta prepoznatih od strane finansijsko-obavještajne jedinice. U isto vrijeme, ovaj program doprinosi sprovođenju MONEYVAL-ove preporuke koja zahtijeva uspostavljanje odgovarajućeg informacionog alata u cilju jačanja analitičkih proizvoda FOJ-a. Konačno, efektivnije i efikasnije upravljanje prikupljenim obavještajnim podacima će doprinijeti povećanju analitičkih izvještaja o sumnjivim transakcijama, time unaprjeđujući kvalitet istraga i krivičnih procesa vezanih za pranje novca i finansiranje terorizma.“

Bolja koordinacija i automatska razmjena podataka će voditi većem broju krivičnih istraga i sudskih procesa za krivična djela pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori. Prijem, procesuiranje i prosljeđivanje informacija će biti sprovođeni u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima u oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma iu skladu sa standardima o zaštiti ličnih podataka.

„Ova donacija predstavlja kičmu budućeg finasijsko obavještajanog sistema Sektora za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma i služiće kao osnov za efikasnu borbu protiv organizivanog kriminala i korupcije u ostvarenju zadaržtog cilja da niko ne može zadržati imovinsku korist stečenu kriminalnom djelatonošću”, istakao je pomoćnik direktora za Sektor za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma Dejan Đurović.

U toku 2020, kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci policije (ICITAP), ambasada SAD je finansijsko-obavještajnoj jedinici donirala multifunkcionalni skener, licence za zaštićenu elektronsku poštu, program za zaštitu od virusa, i konačno hardversku opremu potrebnu da se uspostavi unutrašnji zatvoreni mrežni sistem unutar finansijsko-obavještajne jedinice. Mreža će biti korištena za prijem osjetljivih bankovnih podataka kao što su izvještaji o gotovinskim i sumnjivim transakcijama.

Novi računarski program za upravljanje slučajevima se razvija u okviru zajedničkog programa EU i Savjeta Evrope “Horizontalni program za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”, projekta za borbu protiv ekonomskog kriminala u Crnoj Gori koji finansiraju EU i Savjet Evrope, a koji sprovodi Odsjek za ekonomski kriminal i saradnju Savjeta Evrope.

Informacije o ICITAP projektu

Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci policije (ICITAP) radi sa vladama na razvoju profesionalnih i transparentnih institucija za sprovođenje zakona, koje štite ljudska prava, suzbijaju korupciju i smanjuju prijetnju od transnacionalnog kriminalai terorizma. ICITAP obezbjeđuje međunarodnu razvojnu pomoć koja podržava i nacionalo-bezbjednosne i spoljnopolitičke prioritete.

Od 2010, Vlada US je donirala preko 17 miliona dolara za razvoj institucionalnih kapaciteta u Vladi Crne gore za unaprjeđnje borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Informacija Horizontalnom programu Evropske unije i Savjeta Evrope za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022

Drugu fazu “Horizontalnog programa za Zapadni Balkan i Tursku” finansiraju Evropska unija i Savjet Evrope u iznosu od 41 million eura. Ova faza se sprovodi u periodu od 2019. do 2022, nadovezuje se na rezultate prve faze i nastavlja sa razvojem važnih inicijativa u Crnoj Gori i drugim teritorijama Zapadnog Balkana uključujući Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo*, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Tursku.

U Crnoj Gori, 4.7 milliona eura su opredijeljeno je za 7 projekata, koje pokrivaju sve ključne oblasti Horizontalnog programa uključujući reformu pravosuđa, zaštitu ljudskih prava, reformu zatvorskog sistema, borbu protiv ekonomskog kriminala, anti-diskriminaciju i inkluzivno obrazovanje.

Izvor: Analitika