Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) uputila je apel poslanicima Skupštine Crne Gore da podrže predložene izmjene Zakona o radu koje bi omogućile zaposlenima da ostanu na tržištu rada do 67. godina.

Ovaj poziv dolazi povodom Predloga izmjena i dopuna Zakona o radu, koji predviđa vraćanje starosne granice za prestanak radnog odnosa sa 66 na 67 godina za zaposlene u realnom sektoru.
Prema saopštenju iz USSCG, izmjena zakona ne bi trebala da se shvati kao povećanje starosne granice za odlazak u penziju, koja je trenutno 65 godina za oba pola i reguliše se Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Umjesto toga, predložena izmjena se odnosi na to da zaposleni mogu, ukoliko to žele, ostati na tržištu rada do navršenih 67 godina, dok se postojeće odredbe Zakona o radu odnose na trenutne uslove kada radni odnos mora prestati po sili zakona.
Unija je istakla da je predložena norma rezultat kompromisa socijalnih partnera postignutog tokom izmjena Zakona o radu 2020. godine.
Međutim, navode da je ova norma bez prethodnih konsultacija promijenjena 2021. godine, što je, kako tvrde, dovelo do toga da su mnogi zaposleni morali da napuste tržište rada neplanirano i bez prethodne najave.
USSCG takođe upozoraa da snižavanje starosne granice za prestanak radnog odnosa na 66 godina dovodi do diskriminacije zaposlenih u realnom sektoru u odnosu na državne i lokalne službenike koji mogu raditi do 67 godina.
Ova promjena, kako navode, ima ozbiljne ekonomske posljedice za zaposlene koji su planirali da rade do 67. godine i sada će morati da vraćaju dugoročne kredite sa smanjenom penzijom.
Unija je takođe naglasila da bi se vraćanjem ove norme zaposlenima pružila alternativa koja bi im omogućila bolje planiranje svojih finansija i životnih mogućnosti.
Dodaju da je važno odvojiti ovu temu od političkih interesa i ne praviti je razlog za ograničavanje pristupa mladih tržištu rada, što je povezano sa pitanjima nepotizma i kronizma.
USSCG je pozvala poslanike da glasaju za izmene Zakona o radu i time doprinesu zaštiti ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih, kao i da pokažu odgovornost prema svim građanima.
Prema njihovim riječima, donošenje odluka u interesu građana, kao što je ova, predstavlja odgovoran korak ka unapređenju uslova rada i života u Crnoj Gori.
Izvor: RTCG