U Beranama je od početka godine do 10. februara registrovano 2654 osobe sa simptomima akutnih respiratornih infekcija, kazala je gostujući u Jutarnjem programu Radio Berana doktorka Julijana Zečević, specijalista opšte medicine i izabrani doktor za odrasle u Domu zdravlja „Dr. Nika Labović“, pišu Radio Berane.
Doktorka Zečević je precizirala da je broj oboljelih do 19 godina iznosio 1713, dok je starijih od 2o godina sa simptomima sličnim gripu bilo 937.
„U istom periodu sa simptomima gripa registrovano je 106 osoba, od kojih 24 uzrasta do 19 godina i 82 pacijenta starija od 20 godina.Kod 10 osoba je laboratorijski potvrđen virus influence tipa A. Njih četvoro bilo je hospitalizovano u Opštoj bolnici Berane, ali niko nije imao teže komplikacije“, kazala je ona.
U protekla 4 dana, broj registrovanih pacijenata sa simptomima akutnih respiratornih infekcija u beranskom Domu zdravlja iznosio je 325.
„Od tog broja 221 osoba bila je mlađa od 19 godina, dok su 104 osobe starije od 20 godina. Virus gripa u ovom periodu registrovan je kod 34 osobe, od kojih je 10 njih mlađe od 19 godina, a 24 osobe starije od 20 godina“, pojasnila je dr.Zečević.
Ona je pojasnila da je najefikasnija mjera prevencije gripa vakcinacija, koja traje tokom čitave sezone trajanja nadzora nad gripom, ali da je najbolje to učiniti prije početka širenja virusa među građanima.
„ Mi preporučujemo da se svi koji su u rizičnim grupama za obolijevanje od gripa obavezno vakcinišu. Najbolje je to učiniti prije početka širenja virusa jer je potrebno dvije do tri sedmice da se razviju antitela. Vakcinacija se preporučuje svim osobama starijim od 6 mjeseci koji imaju neku hroničnu bolest respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja poput dijabetesa, licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema, uključujući lica sa HIV-om i AIDS- om, kao i osobama sa transplantiranim organima i ćelijama, kao i svim osobama starijim od 65 godina. Veoma je važno da se vakcinišu zdravstveni radnici, naročito oni koji rade na odjeljenjima intenzivne njege, neonatalne njege i stacionarima za hronično oboljele“, pojasnila je ona.
Potrebno je da pacijenti, koji se ranije nisu vakcinisali protiv gripa, prime dvije doze vakcine, dok se svim pacijentima koji su već primali ovu vakcinu daje samo jedna doza. Prema riječima doktorke Zečević, imunitet stečen na ovaj način nije trajan, a sama vakcina se svake godine pravi prema tipu gripa koji je dominantan u tekućoj sezoni, tako da jedna vakcinacija štiti od gripa samo tokom jedne sezone.
Pored vakcinacije, veoma bitnu ulogu igra i prevencija, pa se pacijentima preporučuje da se pridržavaju preporuka ljekara.
„Veoma je važno u sezoni gripa održavati higijenu ruku, naročito kad se dođe spolja. Čestice gripa na mobilnom telefonu se zadržavaju 17 dana, na kovanicama 2 do 3 dana, a na papirnim novčanicama mnogo duže. Važno je ne dodirivati lice kad se dođe spolja,posebno oči, nos i sluzokožu, jer se tako virus prenosi dva do tri puta brže. Takođe, treba izbjegavati slavlja, rođendane, ljubljenja. Prostorije u kojima se boravi treba provjetravati dva do tri puta dnevno, unositi više tečnosti i obogatiti ishranu većom količinom voća i povrća. Takođe, treba se baviti umjerenom fizičkom aktivnošću koja podstiče razvoj imuniteta i izbjegavati mjesta na kojima boravi veliki broj ljudi. Ukoliko se desi da obolite od gripa, ne idite na posao, a djecu koja imaju simptome gripa ne šaljite u škole, vrtiće ili igraonice“, apeluje dr. Zečević.