Crna Gora kontinuirano unapređuje sisteme koji su direktno vezani za praćenje procesa antikorupcije, poručila je ministarka javne uprave Suzana Pribilović, navodeći da se samo sa unapređenjem digitalizacije može govoriti o dobrom upravljanju, transparentnosti i integritetu.

Ona je govorila na panelu u okviru dvodnevne konferencije „Dobro upravljanje i borba protiv korupcije u digitalnom vremenu: jačanje principa transparentnosti, integriteta i pouzdanosti“, koju je u online formi organizovala Vlada Albanije u okviru predsjedavanja OEBS-om.

Pribilović je kazala da je trenutna situacija sa koronavirusom otvorila novi pogled na javnu upravu, ali i podstakla digitalizaciju.

„Jer samo sa unapređenjem digitalizacije možemo govoriti o dobrom upravljanju, transparentnosti i integritetu“, kazala je Pribilović.

Ona je, kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave, rekla da različita istraživanja povezuju ulogu procesa digitalizacije u javnom sektoru sa procesima u borbi protiv korupcije.

„Konkretno, e-uprava može smanjiti koruptivno ponašanje kroz poboljšanje kvaliteta odnosa s građanima, sa jedne strane strane, odnosno efikasnijom kontrolom i kontrolom ponašanja zaposlenih, sa druge“, precizirala je Pribilović.

Prema njenim riječima, rezultati takvih istraživanja pokazuju u najvećoj mjeri uticaj e-uprave i pozitivne efekte na sprovođenje zakona i smanjenje birokratskog ponašanja.

„Crna Gora kontinuirano radi ne samo na kvalitetu pružanja digitalnih usluga, već i na unapređenju sistema koji su direktno vezani za praćenje procesa antikorupcije, poput digitalizacije rada Agencije za sprječavanje korupcije kao i razvoja digitalnog procesa javnih nabavki“, navela je Pribilović.

Kako je kazala, procesi digitalizacije u dijelu kontrole imovinskih kartona javnih funkcionera kroz obezbjeđivanje elektronske razmjene podataka sa drugim državnim organima postoji u realnom vremenu, što je i u regionu prepoznato kao primjer dobre prakse.

Pribilović je podsjetila da je EK TAIEX peer-review misija Evropske komisije u najnovijem izvještaju o sistemu javnih nabavki Crne Gore, ocijenila je da je crnogorski sistem javnih nabavki jedan od najstabilnijih sistema u regionu.

„Što je sa sigurnošću zasluga i korišćenja informacionog sistema koji se stalno razvija i unapređuje“, dodala je Pribilović.

Ona je kazala da, u normativnom dijelu, MJU kroz unapređenje velikog broja zakonskih rješenja doprinosi prepoznavanju digitalizacije kao važnog preduslova za sveobuhvatnu borbu protiv korupcije.

„Set zakona iz oblasti e-uprave, poput Zakona o elektronskoj identifikaciji i elektronskom potpisu, omogućava korišćenje alata za nedvosmislenu identifikaciju korisnika e-usluga, i onemogućava krivotvorenje identiteta, u slučaju da se želi “zametnuti trag” nekim koruptivnim radnjama“, zaključila je Pribilović.

Kako je saopšteno iz Ministarstva, cilj konferencije je podsticanje političkog dijaloga među državama učesnicama, kao i identifikacija i primjena antikorupcijskih pristupa koji jačaju demokratiju, vladavinu zakona, ekonomski razvoj, stabilnost i bezbjednost.

Izvor: RTCG